Cesta na dovolenou může přinést komplikace ještě v rámci ČR. Ne každý zná všechny povinnosti

Happy Woman Sitting Car Traveling Summer Season Sea Resting Special Day Vacation

Po covidových letech, kdy bylo cestování značně omezeno, je tu rok, kdy se konečně vše uvolnilo. Mnozí lidé tak pochopitelně začínají plánovat svou dovolenou. Cílem cesty bývá Chorvatsko nebo Itálie a způsob dopravy vlastní. A i když mnozí věnují mnoho času informacím, jak zvládnout zahraniční část cesty, mohou narazit na řadu problémů. A to ještě v rámci ČR.

Dálniční známka

Dálniční známka už je v České republice jen elektronická. Platnost u ní zůstává stejná, a to roční, měsíční, nebo desetidenní. Klíčový problém může nastat při její platbě. Pokud bude hrazena převodem, lze na dálnici vyrazit až ve chvíli, kdy dorazí potvrzení o úhradě. Vzhledem k nepružnosti některých bank to může znamenat komplikace při koupi na poslední chvíli.

Mohlo by vás zajímat:  Před zimním nabíjením elektromobilu se vyplatí stát se na chvíli agresivním řidičem

Převážené věci

I když se cestuje v rámci EU, neznamená to, že se může v autě převážet cokoliv v jakémkoliv množství. Kdo si na dovolenou plánuje zabalit cigarety, doutníky, pivo, víno a destiláty, měl by se mít na pozoru. Celní předpisy striktně stanovují povolené převážené množství. Pokud je překročeno, může to být problém i v rámci Evropské unie. Toto není radno podceňovat, jinak hrozí problémy. Třeba i takové, že je zboží zabaveno.

Zdroj obrázku: Freepik

Ceny paliv

Zjistit ceny paliv ještě před cestou je věc, která pomůže ušetřit nemalé peníze. Vždy je dobré sledovat konkrétní čerpací stanice než průměrné ceny v dané zemi. Může se tak stát, že plná nádrž natankovaná na poslední čerpací stanici v České republice může být neuváženou a značně nevýhodnou koupí. Už dávno nemusí platit, že poslední pumpa před hranicemi je vždy nejlepší volbou pro natankování.

Mohlo by vás zajímat:  O dění za autem je třeba mít přehled. Zpětná zrcátka upozorní včas na řadu problémů

Zkažené jídlo

Jsou lidé, kteří si na dovolenou vezou i zásoby jídla. Pokud je chybně skladováno, hrozí nebezpečí už v rámci České republiky. Vysoké teploty se na kvalitě jídla výrazně podepíšou a jeho konzumace i pár hodin po odjezdu může způsobit nežádoucí a mnohdy nebezpečné žaludeční obtíže. A těmi příjemná dovolená obvykle nezačíná.

Zdroj: https://www.theroadtripexpert.com/plan-a-road-trip/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora