Cesta obytným vozem je snem mnoha lidí. Vystřízlivění přijde většinou hned po vyjetí

Obytné vozy, ale i karavany mohou ukojit touhu mnohých, kteří chtějí cestovat a být částečně svými pány. Ne vždy je ale takové cestování jednoduché. S přicházejícím létem jako obvykle stoupá zájem o obytná auta, karavany, ale i různé dodávky s vestavbou. Řada lidí si však neuvědomuje, že cestování něčím takovým přinese řadu problémů. A to hned na začátku.

Jaký řidičský průkaz?

I když to vypadá, že na cestování s obytným vozem nebo karavanem postačí běžné řidičské oprávnění skupiny B, nemusí to být až tak úplně pravda. Co hraje klíčovou roli, to je hmotnost obytného vozu nebo hmotnost auta spolu s taženým karavanem. Limit je v tomto případě 3,5 tuny. Pokud není přesažen, skutečně postačí klasické béčko. Pokud je hmotnost vyšší, znamená to problém a v tu chvíli není vhodné auto radši ani startovat.

Pozor na výšku

Tam, kam se vejdou klasické osobní vozy nebo osobní dodávky, se nemusí vejít karavany nebo obytná auta. Je dobré si zjistit, jaká je jejich výška, a podle toho plánovat cestu. Po republice je řada nízkých mostů, kam se obytný automobil nemusí vejít. Mosty ale rizika nekončí, jelikož problémem mohou být třeba i různé garáže nebo krytá parkoviště u obchodních domů, pokud je právě zde v plánu přestávka.

Zdroj obrázku: Freepik

Kde zastavit?

Cestování s karavanem nebo obytným vozem nemusí nabízet takovou volnost, jak si mnozí myslí. Zastavit se totiž nedá úplně všude. Řada pozemků je pochopitelně soukromých a je třeba povolení majitele. Na veřejných parkovištích zase nemusí být povoleno nocování v karavanu nebo obytném autě. Složitým hledáním optimálního místa na přespání příjemný pobyt většinou nezačíná.

Není to levné

Důležitou věcí je i to, že cestování s karavanem nebo obytným vozem nemusí být levné. Po sečtení všech nákladů, od koupě nebo půjčení přes pohonné hmoty až po poplatky za stání, může taková dovolená často vyjít dráž než kvalitní hotel s mnohem větším komfortem.

Zdroj: https://www.godownsize.com/common-campervan-problems/