Cesta z hlavního města do hanáckých Atén – půjčeným autem levněji než vlakem

Cesta z hlavního města do „hanáckých Atén“, jak se Kroměříži přezdívá, je dlouhá cca 270 km. Zpáteční cesta Vás tedy bude stát kolem 44 litrů benzínu (pokud pojedete autem s menší spotřebou), což při dnešních cenách znamená zhruba 1 628 Kč. Pokud vezmeme v potaz případný náklad na půjčení auta (v případě, že nemáte vlastní), který se u menších aut pohybuje kolem 1 200 Kč – 1 500 Kč za den (viz ceník MAD autopůjčovny). Pokud byste si na cestě vlakem (oblíbený dopravní prostředek na této trase) chtěli dopřát luxus a jeli business třídou některého z dopravců, může se cena za zpáteční cestu při výletu čtyřčlenné skupiny lidí vyšplhat na 4 800 Kč. Za pronájem menšího auta z autopůjčovny v Praze a pohonné hmoty přitom dáte 4 028 Kč – 4 628 Kč, tzn. cesta autem je nejen „svobodnější“, ale také cenově výhodnější.

Časově to vyjde zhruba na stejno

Pokud jde o rychlost přesunu, jak v případě cesty vlakem, tak v případě cesty autem počítejte zhruba se 3 – 3,5 hodinami. Při cestě po D1 je nekritičtější úsek z Prahy do Brna. Na části z Brna do Vyškova (sjezd na Olomouc) již není doprava tak hustá. Z Vyškova do Kroměříže pak pojedete po dálnici víceméně sami.

Závěr

Pokud chcete cestovat na úrovni, tj. buď business třídou vlakem či osobním autem, volba je asi jasná – půjčený automobil. Pokud při cestování preferujete co možná nejnižší náklady, tj. jste ochotni vyrazit klasickým vlakem, nevyplatí se myšlenkami na automobil z půjčovny ani pomýšlet.

Pokud se rozhodnete pro cestu autem z autopůjčovny, neváhejte se obrátit na výše zmíněnou společnost MAD Autopůjčovna, kterou najdete v Praze 8 na ulici Pobřežní 16.

 

 

Mohlo by vás zajímat:  Tudyne.cz - aktuální dopravní informace