Cestování do Polska je rizikovější. Mění se rychlosti i povinnosti při kontrole

Polsko je pro mnohé zajímavou destinací, kam jezdí za nákupy. Nyní, v předvánočním čase se počet tuzemských řidičů výrazně násobí. Jezdí sem pro dárky, ale třeba i pro potraviny. Pokud svou cestu do Polska také plánujete, dejte si pozor na několik věcí, které vám mohou vytvořit vrásky na čele.

Rychlost v obci se během dne mění

Začneme rychlostí v obci. Jistě budete několika vesnicemi a městy projíždět, a tak je třeba mít na paměti, že jet se v nich dá i 60 kilometrů v hodině. Ale pozor. Tato rychlost platí jenom v době od 23:00 do 05:00. Pokud projíždíte obcí v jiném čase, je třeba dát nohu z plynu. V ostatních denních rozmezích platí klasických 50 kilometrů v hodině, jako u nás.

Mimo obec od 90 do 140 kilometrů v hodině

Ještě větší komplikace vás mohou potkat mimo obec. Na klasických silnicích platí jako u nás devadesátka. Zde se nic nemění. Pokud se však jedná o čtyřproudou silnici, tedy o dva pruhy v každém směru, můžete jet až 100 kilometrů v hodině. Stejný limit je i na běžných rychlostních silnicích.

Pokud se však ocitnete na čtyřproudé rychlostní silnici, kde jsou dva pruhy v každém směru, můžete plyn sešlápnout ještě o trochu více a jet až 120 km/h. Poměrně příjemná je potom rychlost na dálnicích, na kterých je možné jet až 140 kilometrů v hodině. Tedy o deset více než u nás.

Pozor na policejní kontrolu

Nyní platí v Polsku nová pravidla týkající se policejních kontrol. Pokud vás policista zastaví, máte povinnost mít po celou dobu ruce na volantu. Ty můžete sundat až ve chvíli, kdy vás k tomu policista vyzve. Třeba z důvodu žádosti o doklady. Pokud své ruce na volantu být nebudete, vystavujete se riziku budoucích problémů. Toto nařízení je v Polsku celkem čerstvé a důvodem zavedení je zvýšení bezpečnosti při kontrolách a eliminace možných vyhrocených situací. Proto doporučujeme policisty zbytečně nedráždit.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  I auto do 60 tisíc může být dobré. Toto jsou tipy napříč segmenty

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora