Cestování v noci se zdá výhodné, domnělá pozitiva ale můžou vést k fatální nehodě

Cestovat v parných letních dnech není úplně příjemné. Vysoké teploty, vyšší prázdninový provoz nebo různé uzavírky a opravy nutí řidiče hledat alternativy. Možností je jízda v noci, která na první pohled vypadá jako ideální varianta. Opak je ale pravdou, noční cestování může být také rizikové. Co je hlavní problém?

Překračování rychlosti

V noci jsou silnice vesměs prázdné, což logicky svádí k překračování rychlosti. Stejná trasa tak může být během noční jízdy zvládnutá o poznání rychleji než ve dne. Silnice bez aut lákají k šlápnutí na plyn, což může vést nejenom k pokutě za rychlost, ale také k nehodám, jelikož právě rychlost má na řadu z karambolů přímý vliv.

Špatné svícení

Základ jízdy v noci je jednoduchý – vidět a být viděn. Správně seřízené, dobře svítící světlomety jsou základ. Ne každý ale má vše v pořádku, což může být při nočních jízdách riziko. K tomu všemu se mohou přidat i situace, jako je chybné vypínání a zapínání dálkových světel, která mohou oslňovat jiné řidiče.

Zdroj obrázku: Freepik

Rizikové lesy

Jízda po silnici, která vede lesem, může být značně nebezpečná. Překračovat zde rychlost je velké riziko. Naopak je doporučeno jet zde pomaleji. Lesní zvěř se může v lesích během noci pohybovat a často se rozhodne přejít silnici. Je namístě na toto riziko myslet a tomu přizpůsobit rychlost. Jedině tak je možné buď včas zastavit, nebo se alespoň bezpečně vyhnout.

Mohlo by vás zajímat:  Lancia měla už před 20 lety něco, co dnes nemá řada nových aut. Barevný infotainment

Nadměrná únava

Pokud si řidič doslova nepřehodí svůj denní režim tak, že bude jezdit v noci a spát přes den, hrozí při noční jízdě velké riziko únavy. Člověk začíná být nevyspalý a tma tento stav jenom zhoršuje. Není proto nic neobvyklého, že se najednou může dostavit mikrospánek, který povede k nehodě.

Monotónní cesta

Cestování ve dne má tu výhodu, že je velký provoz a ten nutí řidiče k větší soustředěnosti. Jednoduše řečeno, stále je někde něco, na co musí dávat pozor. V noci je ale provoz minimální, to vede k celkové monotónní jízdě, během které může nejenom klesat koncentrace, ale může se objevit také únava.

Zdroj: https://www.griffithinjurylaw.com/library/the-risks-you-face-when-driving-at-night.cfm