Cestovat ekologicky se vyplatí. Je víc možností než elektromobil

2148383453

Mnoho lidí si dává pozor na to, aby jejich rozhodnutí v životě splňovalo zásady ekologie. Milovníci přírody a životního prostředí jistě myslí také na svou dopravu. Některé druhy dopravy vytváří hodně skleníkových plynů, které jsou škodlivé pro naši planetu. Na druhou stranu můžete snížit svou uhlíkovou stopu díky tomu, že budete mnohem více využívat následující typy dopravy.

Chůze

Všude, kam můžete, choďte pěšky. Má to hned několik výhod. V první řadě hodně ušetříte a také zlepšíte své zdraví. Chůze je pro lidské tělo přirozená a dokonce i v tzv. modrých zónách se auta moc nepoužívají. Lidé se i díky chůzi dožívají vyššího věku a nebudete zatěžovat planetu.

Mohlo by vás zajímat:  S prvními mrazy začnou všichni řidiči páchat stejný přestupek. Naštěstí ho policie většinou neřeší

Jízda na kole

Stejný princip jako u chůze platí také u jízdy na kole. Sice vás na začátku bude něco stát, protože si musíte koupit kvalitní kolo. Tímto způsobem se ale můžete přesouvat i po větších městech a dostanete se všude pravděpodobně rychleji než autem. A hlavně ušetříte naši přírodu.

20745
Zdroj obrázku: Freepik

Veřejná doprava

Potřebujete se dostat někam dál? Využijte k tomu veřejnou dopravu. Ve městech i mezi nimi existuje integrovaná doprava, se kterou se dostanete prakticky všude. Navíc není ani drahá, takže možná i ušetříte. A budete mít ze sebe lepší pocit, protože využijete stejný dopravní prostředek jako mnoho dalších lidí. Uhlíková stopa se díky tomu zmenší.

Mohlo by vás zajímat:  Interiér auta je plný bakterií, čistit se musí pravidelně

Sdílená jízda

Musíte jet autem? Najděte jiné lidi, kteří jedou stejným směrem ve stejnou dobu. Domluvte se s kolegy nebo spolužáky ze školy a jezděte spolu jedním autem. Ušetříte na palivu a použijete jen jeden vůz místo tří nebo čtyř různých aut. A právě tím zmírníte dopad na životní prostředí.

Elektrické dopravní prostředky

Zkombinujte sdílenou jízdu s elektrickým autem a můžete mít ze sebe vážně dobrý pocit. Tato volba je nyní velmi populární, a to z dobrého důvodu. Jde totiž o ekologickou možnost, jak stále pohodlně používat svůj vůz.

Zdroj: https://www.modeshift.com/what-is-the-most-sustainable-type-of-transportation/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora