Chaos v parkování: V Praze stále zdarma, jinde už za peníze

Neustálé změny v nařízení vlády dělají vrásky na čele i motoristům, jelikož ti často přestávají tušit, co mohou a nemohou, co je správně a co je špatně, nebo kde platit a kde nikoliv. Po mnoha problémech s tím, kam mohou jezdit – například pokud jde o přechod hranic, a po komplikacích s tím, zda mají mít na ústech roušku nebo nikoliv, přicházejí další problémy. Ty se týkají parkování. A je v tom opět zmatek.

V březnu bylo zrušeno placené stání

Vraťme se na samotný začátek koronavirové epidemie. Dne 16. března bylo zrušeno placené stání. Bylo stanoveno, že řidiči mohou bezplatně parkovat tam, kde se jinak standardně parkové vybírá. Toto se týkalo nejenom Prahy, ale i dalších měst. Důvodem tohoto opatření bylo hlavně zabránit šíření koronaviru. Jak v tom, že rizikem mohlo být už jenom používání parkovacích automatů, kde dochází ke kontaktu, tak v tom, že byli lidi motivováni jet raději autem, než veřejnou dopravou s jinými lidmi.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Bezplatné parkování zrušeno. Ale jenom někde

V podstatě ze dne na den, bez toho aby na to byli řidiči jakkoliv připraveni, došlo k tomu, že bylo bezplatné parkování ze strany vlády zrušeno. A to od dnešního dne. Pokud jste ještě včera, dne 28.4. parkovali zadarmo, dnes dne 29. 4. už budete muset zaplatit, jinak vám hrozí postih. Přitom původně se uvádělo, že bezplatné parkování bude platné minimálně do konce takzvaného nouzového stavu, který v tuto chvíli stále platí. Najednou vláda zcela otočila a vydala další nařízení.

Nejenom, že placené stání začalo platit v podstatě ze dne na den – a vlastně ani to ne, jelikož změna nastává od vyhlášení po několika hodinách. Problémy a zmatky jsou také v tom směru, že i když původně mělo být placené parkování opět aktivováno po celé České republice, nebude tomu tak. Jsou místa, kde platit už musíte a potom jsou místa, kde to bude stále zdarma.

Mohlo by vás zajímat:  Značka KIA uzavřela partnerství s hokejovou legendou Jaromírem Jágrem
Zdroj obrázku: Pixabay.com

V Praze zdarma, jinde za peníze

Jak to tedy je? Kde už musíte zaplatit a kde budete moci parkovat stále zadarmo? Budeme vycházet ze změn, které včera přinesla vláda. Podle nich už od dnešního dne musíte platit za parkování všude v rámci České republiky, kde jsou k dispozici takzvaná placená stání. A na kterých se dříve, mimo doby krátkodobého opatření, standardně platilo.

Kde ale budete moci parkovat stále zdarma, to je Praha. Podle primátora Zdeňka Hřiba byla původní domluva bezplatného parkování spojena s termínem 11. května. Na tom se domluvil s vládou a ostatními městskými částmi. A s tímto datem počítala jak řada Pražanů, tak i ostatních lidí, kteří měli naplánovanou cestu do hlavního města. V návaznosti na to bude vydáno nařízení o tom, že v Praze budou takzvané modré zóny i nadále bezplatné, a to do původního termínu 11. května.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zareagují i jiná města?

Otázkou samozřejmě zůstává, jak na současné zmatky zareagují jiná města. Zda budou respektovat nařízení vlády, které bylo vydáno v podstatě pár hodin před oficiálním datem platnosti, nebo zda se rozhodnou jít vlastní cestou jako Praha a ponechají bezplatné parkování v platnosti. Jako první se v tomto směru vyjádřilo Brno, které chce následovat krok Prahy.

Jako řidič byste se proto měli připravit na možné komplikace, zvláště pokud máte v nejbližších dnech v plánu v některém z velkých měst parkovat na místech, která byla dříve placená, po dobu nouzového stavu byla zdarma a nyní, po nařízení vlády by měla být znovu placená. Tedy pokud samotná města nerozhodnou, že to nakonec bude jinak. Třeba tak, jak se původně domluvilo. A kdo ví, co se zase vymyslí následující dny.

Zdroj: Autorský text, Vlada.cz, Twitter Zdeněk Hřib
Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora