Chcete i v horkých dnech dojet bezpečně do cíle? Dbejte těchto zásad!

5

Léto je dobou dovolených a výletů a většina lidí v souvislosti s nimi využívá jako nejjednodušší dopravní prostředek automobil. V létě má však cestování a především řízení automobilu svá specifika, která souvisejí s horkým počasím. Přinášíme vám proto několik jednoduchých, ale zároveň cenných rad, které vám mohou cestování automobilem nejen zpříjemnit, ale také učinit bezpečnějším. Horko a problémy s ním spojené mohou být totiž častou příčinou nejrůznějších dopravních nehod.

Nastavte si uvnitř auta příjemnou teplotu

Při teplém a slunečném počasí se teplota v interiéru vozidla může během nepříliš dlouhé doby dostat až k šedesáti či sedmdesáti stupňům. To samozřejmě ovlivňuje zásadním způsobem pozornost řidiče. Výhodou dnešních automobilů je to, že mezi jejich standardní vybavení patři i klimatizace, jejíž používání v létě doporučujeme, samozřejmě rozumné používání. Odborníci se shodují na tom, že optimální teplota uvnitř automobilu by se měla pohybovat okolo dvaceti dvou stupňů. To ale neplatí v opravdu parných dnech, kdy byste si měli teplotu nastavit na vyšší hodnotu, aby tělo netrpělo příliš velkým teplotním šokem při nastupování a vystupování.

Mohlo by vás zajímat:  Kam nazout horší pneumatiky? Rady expertů překvapí

Věnujte pozornost tlaku v pneumatikách

Slunce samozřejmě rozpálí nejen vnitřek vašeho automobilu, ale také silnici. Asfalt tak může dosáhnout rovněž až teploty okolo šedesáti stupňů, a to může způsobit potíže s kontaktem pneumatiky a povrchu vozovky. V horkých letních dnech se doporučuje snížit tlak v pneumatikách oproti doporučené hodnotě asi o 0,2 baru.

Hlídejte množství chladicí kapaliny

V létě častěji kontrolujte množství chladicí kapaliny, neboť motor se více zahřívá, a tudíž i více a častěji chladí. Její množství udržujte v rozmezí mezi ryskami označujícími minimum a maximum a chladicí kapalinu rovněž nikdy nedolévejte obyčejnou vodou. Pozor si dejte také na to, abyste příliš těsně neuzavřeli víko nádrže s chladicí kapalinou, protože by vás při další kontrole natlakovaná kapalina mohla snadno opařit.

Mohlo by vás zajímat:  Pomyšlení na mobilní telefon může skončit tragédií!

Zvažujte, kde své auto zaparkujete

Jedním z častých míst, kam v létě vyrážíme, je příroda. Mnoho lidí nechává svá auta stát například na loukách na okraji lesa, to ale není příliš dobrý nápad. Na suché trávě totiž může například od rozpáleného výfuku velmi snadno vzniknout požár.

Nezapomínejte na dodržování pitného režimu

Při cestování automobilem může velmi snadno dojít k dehydrataci našeho organismu, která může mít dalekosáhlé následky. Při nedostatečném množství tekutin v našem těle dochází totiž k oslabení činnosti mozku a následnému zhoršení pozornosti. Jako nejvhodnější nápoj pro řidiče i jeho pasažéry je doporučována minerální voda s malým obsahem hořčíku. Naopak například ledová káva, po které mnoho lidí v horkých letních dnech sahá, vhodná není.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora