Chcete nové auto? Nechce si ho vytisknout

Jak dnes vzniká většina nových aut? To jistě tušíte. Není tomu jinak, než tak, že se nová auta vyrábějí na výrobních linkách, kde pracují jak reální zaměstnanci, tak je využíváno i robotiky. Ta se stává trendem a v podstatě ji lze spojit i se segmentem 3D tiskáren. Ty se stále ještě postupně rozjíždějí, a s každou novou možností ukazují, že na nich lze vyrobit doslova cokoliv. Třeba auto.

Pokud jste fanoušek motorismu, jistě jste se už setkali s celou řadou ukázek toho, že konkrétní auto bylo skutečně vytištěno na 3D tiskárně. Šlo spíše jenom na ukázku možností a málokterý takový prototyp byl nabízen k reálné koupi. A to se nyní změní.

Přichází elektromobil LSEV

Kdo za ním stojí? Je to čínská společnost Polymaker, která začala spolupracovat se společností X Electric Vehicle. Už podle názvu lze celkem jasně odvodit, že čínský vklad je spojený se samotnou technologií výroby, zatímco italský je spojený s pohonem. A tímto spojením vznikl automobil, který nese název LSEV. A je skutečně téměř celý vytištěný pomocí 3D tiskárny. Jediné, co nebylo tímto způsobem možné realizovat, je kompletní podvozek, veškerá skla a také pneumatiky. To je celkem pochopitelné.

Mohlo by vás zajímat:  BMW oznamuje podporu Digitálního klíče pro iPhone

Už od příštího roku

A že nejde jenom o ukázku vývoje 3D tisku, ani o možnost na sebe krátkodobě upozornit, potvrzují obě společnosti tím, že plánují svůj elektromobil LSEV prodávat. A to již příští rok. V praxi by to skutečně neznamenalo nic jiného, než by si zájemce automobil objednal, ten by mu byl vytištěn a následně by mu byl i prodán.

Hlavně pro fanoušky ekologie

Jak jsme vás již informovaly, s elektromobily to s ohledem na dopad na životní prostředí stále není úplně růžové. A to pokud započítáme znečišťování vlivem výroby elektřiny, ale i znečištění spojené s produkcí auta. Zde by se mohlo výrazně snížit, jelikož u technologie 3D tisku vzniká opravdu jenom minimum odpadu a vše je téměř plnohodnotně využito.

I když vše vypadá až neuvěřitelně, je třeba se vrátit zpátky na zem. Maximální rychlost tohoto vozu je jenom 64 kilometrů v hodině. A udávaný dojezd je 149 kilometrů. Pro běžný provoz je auto spíše nepoužitelné. A to raději nemluvíme o tom, jak vypadá.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora