Chorvatsko autem: Kdo cestu plánuje teď, ušetří starosti i peníze

Jednou z nejoblíbenějších dovolenkových destinací je Chorvatsko. Sem lze vyrazit nejenom letadlem či autobusem, ale také autem. Tuto variantu volí nejvíce tuzemských turistů. Někteří však mohou být celkem negativně překvapeni z problémů, ať už časových, tak finančních. Jak ušetřit starosti a peníze související s vaší cestou, to vám poradíme.

Zvolená trasa

Do Chorvatska se dá dostat několika způsoby. Nejznámější trasou je rozhodně Praha – Vídeň – Záhřeb, která však vede přes mnohými nenáviděné Slovinsko, kde je třeba si kvůli krátkému průjezdu zakoupit celkem drahou dálniční známku (jelikož je sedmidenní, tak vlastně dvě). Proto mnozí zvažují alternativní trasu, vyrazí z Brna na Bratislavu a Slovinsko objedou přes Maďarsko. Kromě úspory na slovinské dálniční známce doporučujeme propočítat spotřebu vašeho vozu, zda se vám druhá trasa skutečně vyplatí.

Ubytování

Doba, kdy neexistoval internet a vše se hledalo na místě, takzvaně na „blind“, je dávno pryč. Nyní už se dá téměř každé ubytování v Chorvatsku najít na internetu a zde i rezervovat. Pokud budete spoléhat na své vyjednávací schopnosti na místě, počítejte spíše s tím, že budete vybírat z toho co zbylo. A místní majitelé apartmánů vytuší vaši nutnou potřebu bydlet, a tomu přizpůsobí i požadovanou cenu. Na úkor vaší spokojenosti.

Kdo chce ušetřit peníze a starosti, tomu doporučujeme rezervaci s předstihem. Nejlépe už teď v lednu. Stále je z čeho a ceny jsou díky takzvaným first minute nabídkám opravdu příznivé. S blížícím-se termínem odjezdu pochopitelně rostou. Nehledě na fakt obliby Chorvatska, kdy s každým následujícím měsícem volné kapacity atraktivního ubytování klesají. Tím nechceme říci, že by se zajímavé last minute nabídky nedaly najít. Pokud však nechcete do poslední chvíle trnout, vsaďte raději na jistotu a klidně i lednovou rezervaci prázdninového pobytu.

Mohlo by vás zajímat:  Tesla je nucena pozastavit rozšíření své fabriky. Proč?

Termín cesty

Kdy je zájem o Chorvatsko největší, je celkem jasné. Je to období letních prázdnin, kdy je v zemi skvělé počasí, spojené s vysokými teplotami a blankytně modrou oblohou a příjemným mořem. Zároveň jde i o termíny nejdražší. Jak kvůli celkové popularitě a zvýšenému zájmu, tak třeba i kvůli takzvanému „letnímu tarifu“, který mnohé cestovatele možná negativně překvapí na místních dálnicích. Pokud máte omezený rozpočet, pamatujte si, že v Chorvatsku může být krásně i na začátku, nebo na konci sezony. Se svým budgetem navíc pořídíte lépe než na vrcholu sezony.

Trajekty

Míst, kam v Chorvatsku vyrazit, je ohromní množství. Pokud chcete zůstávat takzvaně na pevnině, patří mezi populární destinace Omiš nebo Split. Řada lidí také míří na chorvatské ostrovy, jako je Brač, Hvar nebo Korčula. Tam se dostanete i se svým vozem díky trajektu. Kdo si chce ušetřit nervy spojené klidně i s celodenním čekáním na nejbližší volný spoj, může si lístek jednoduše objednat online. A to na konkrétní hodinu. Má tak zajištěné místo přesně v tom spoji, který mu vyhovuje.

Ceny pohonných hmot

Ovlivňuje je jak roční období, tak i politická situace. Proto nejsme schopni odhadnout, jak tomu bude letošní léto. Aktuální ceny Naturalu jsou 1.116 v Rakousku, 1.260 ve Slovinsku, 1.170 na Slovensku a 1.151 v Maďarsku. V cíli vaší cesty vyjde litr benzínu na 1.257 euro.

Pokud jezdíte na naftu, budete v Rakousku tankovat za 1.064, ve Slovinsku za 1.217, na Slovensku za 1.035 a v Maďarsku za 1.162 euro. V cíli vaší cesty, tedy v Chorvatsku je aktuální cena nafty kolem 1.204 euro.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora