Chování při policejní kontrole může rozhodnout o trestu. Jsou věci, které raději nedělat

Narazit na policejní kontrolu může každý. A jak dopadne, to má často v rukou každý z nás. A je jedno, zda se jedná o kontrolu namátkovou, nebo kvůli spáchanému přestupku. I policisté jsou lidé a to, jak se k nim chováme, může rozhodnout o tom, jak bude vše vyřešeno. Co rozhodně nedělat?

Povýšené chování

Mnoho řidičů nemá policisty příliš v lásce. Pokud dojde k policejní kontrole, dávají jim to svým povýšeným chováním jasně najevo. Ne vždy je to ale správná volba. Policista samozřejmě musí být profesionál a nenechat se vytočit. To ale neznamená, že následně dle svého uvážení nemůže navrhnout blokovou pokutu v horním limitu sazby.

Neuposlechnutí výzvy

Policista nás může vyzvat k řadě věcí. Naší povinností by mělo být dané výzvy uposlechnout. Pokud s ní máme problém, až později si máme stěžovat na postup konkrétního policisty. Jestliže výzvu neuposlechneme, může situace gradovat. A běžná policejní kontrola klidně může skončit tím, že po použití hmatů a chvatů skončíme s pouty na rukou.

Zdroj obrázku: Freepik

Poučování o paragrafech

Řada řidičů jsou samozvaní právníci a myslí si, že když si nastudují několik paragrafů, mohou se jimi při policejní kontrole ohánět. Nic ale není až tak jednostranné a celá řada řidičů se přesvědčila o tom, že jejich internetová moudra nemají žádnou váhu. Věc šla obvykle do správního řízení, kde řidič zjistil, že důkazy proti němu jsou jasné. A pokuta byla zbytečně vyšší než v případě bločku na místě.

Protiprávní jednání

Rozhodně není namístě při policejní kontrole jednat jakkoliv protiprávně. Mezi to se může řadit klidně i slovní urážení, které může gradovat i ve fyzické konflikty. Tato situace může opět končit přiložením policejních pout a také tím, že se řidič bude zpovídat i z dalších přestupků, než je jenom ten, kvůli kterému byl zastaven se svým vozem.

Zdroj: https://www.topdriver.com/education-blog/what-to-do-if-you-are-pulled-over-by-police/, https://www.criminaldefenselawyer.com/resources/how-talk-police-when-youre-pulled-over.htm