Především nová auta si velmi opečováváme. V prvních měsících po koupi auto pravidelně myjeme, voskujeme, leštíme a chráníme. Mnozí toto dělají i u starších aut, jelikož svůj vůz nevnímají jako dopravní prostředek, ale jako člena rodiny, doslova plechového mazlíčka. S tím souvisí i to, že se mnozí snaží své auto co nejvíce chránit před oděrkami. Jde však o činnost, která se mnohdy ukazuje jako zbytečná. Proč?
Ohleduplné parkování
Řada lidí ve snaze chránit své auto před oděrkami dělá to, že na parkovištích vyhledává raději vzdálenější parkovací místa, kde je dostatek prostoru pro zaparkování. To, že takto nechají své auto mezi dvěma volnými, ale neznamená, že ho tak i najdou. Stačí jeden neohleduplný řidič, který zaparkuje blízko, prudce otevře dveře a na karoserii nechá jasnou stopu.

Opatrná jízda
Jsou místa, kde silnice není úplně čistá. Může to být vysypaný náklad štěrku, stejně jako to může být provizorní oprava. Prosvištět tímto místem rychle může znamenat i to, že především bok auta utrpí několik šrámů. Pokud však projedete pomalu, neznamená to, že to stejné udělá auto před vámi nebo v protisměru. Stačí jeden neohleduplný řidič, jeden odlétnutý kamínek a šrám je na karoserii, v horším případě na čelním skle.
Šetrné mytí
Poškrábat lak lze i neopatrným mytím vozu. Základem jsou měkké hadříky a houby, dostatek vody a důkladné odstranění prvotních nečistot. Potom ale stačí jedno zaváhání a najednou se drobné škrábance od písku mohou objevit. To stejné platí i v případě, kdy se svým vozem navštívíte myčku. Ty kartáčové jsou sice často efektivnější než bezkontaktní, ale pokud nejsou šetrné a nepoužívají dostatek vody, mohou také napáchat velkou neplechu. A opět za to může někdo jiný než majitel auta, který ho jel v dobré víře umýt.
Zdroj: https://www.autoexpress.co.uk/car-news/100961/how-to-remove-car-paint-scratches