Chtěl parkovat zdarma, tak vymyslel trik se značkou na přání začínající EL

Parkování zdarma mají ti, jejichž značka začíná EL. Co když si ale takovou necháme vyrobit? Některé jedince to již napadlo jako cesta, jak se vyhnout nutnosti platit v Praze parkovné. To totiž mají zdarma majitelé elektromobilů a hybridů, kteří mají značku začínající písmeny EL, což značí elektrický pohon. Zároveň současné zákony umožňují pořídit si značku na přání. Tyto dva fakty někteří podnikavci spojí s cílem neplatit v Praze parkovné.

Musí se to vyplatit

Je jasné, že pro toho kdo v Praze parkuje čas od času, se něco takového nevyplatí, jelikož značka na přání není levná záležitost. Na druhou stranu její koupě není věcí jednoho roku, ale několika následujících let. Pokud někdo takový v Praze parkuje pravidelně, může si spočítat, že se mu taková investice vyplatí v porovnání s tím, na kolik vyjde hodinová, denní, nebo roční cena za parkovné, které pravidelně platí.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Značky začínající EL nemusí mít registraci

V minulosti, ještě před zavedením EL značek platilo, že kdo chtěl parkovat zdarma, musel svou stávající registrační značku nejprve přihlásit do systému. Spolu s tím, že byly zavedeny značky pro elektromobily a hybridy začínající EL, není registrace nutná, jelikož tato značka sama o sobě potvrzuje, že majitel daného vozu splňuje podmínky pro bezplatné parkování. A to motivuje některé podnikavce k tomu, zkusit to se značkou na přání.

Musí začínat EL

Plán těch, kteří se chtějí tímto fíglem vyhnout placení parkovného, je zcela jasný. Nechají si vytvořit značku na přání, která bude začínat EL. Potom jim stačí doufat, že kontrolní vozy jejich registrační značku vyhodnotí jako tu, která patří elektromobilu. Pokud k tomu dojde, jejich stání na daném místě může být bez sankce.

Mohlo by vás zajímat:  Ostré verze aut už dávno nejsou to, co kdysi. Přesto stále stoupají v oblibě

Může být bezplatné parkování se značkou na přání reálné?

Hlavním otázkou je to, jak jsou registrační značky při kontrolách vyhodnocovány. Pokud by se bralo v potaz skutečně jenom první EL, dalo by se říci, že tento fígl by teoreticky mohl fungovat. Pokud je však vyhodnocováno více věcí, nepůjde systém obejít. Sice žádné registrace konkrétních značek neexistují, ale jeden odlišný prvek tu přece jenom je. Značka EL pro elektromobily a hybridy má 7 znaků, zatímco značka na přání jich má 8. Pokud začne kontrolní systém brát v potaz tento fakt, dá se očekávat, že triky se značkou na přání jen těžko projdou.

Zdroj: Autorský text

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora