Chyby při tankování prodražují provoz auta. Pár drobností pomůže ušetřit peníze na každém kilometru

Close Up Hand Pumping Gas Car

Kdo jezdí autem, ten si dokáže spočítat, na kolik ho to vyjde. Moc dobře ví, jaká je jeho spotřeba a jaké jsou jeho náklady na jeden ujetý kilometr. Když jsou vysoké, je dobré se zamyslet nad tím, zda si řidič podobné výdaje nezpůsobuje zbytečně sám. Nejenom špatným stylem jízdy, která zvyšuje spotřebu. Ale i chybami při tankování. O jaké může jít?

Zbytečně kvalitní palivo

Na čerpacích stanicích se můžeme setkat s různými druhy paliva. Už v tom základním segmentu můžeme volit mezi naturalem s oktanovým číslem 95 nebo 98. Když to výrobce vyloženě nepředepisuje, proč kupovat to dražší? Stejné platí v případě různých aditivovaných paliv, která jsou podstatně dražší než základ. Obvykle nejsou nutná a ne vždy lze objektivně říci, že motoru a autu prospějí.

Mohlo by vás zajímat:  Odborníci ukázali, které země jsou vrakoviště Evropy. ČR patří mezi nejhorší

Drahé čerpací stanice

Je samozřejmě nesmysl jezdit na hodně vzdálenou pumpu kvůli úspoře několika desetníků. Když je ale rozdíl podstatnější, přitom pumpy od sebe nejsou nijak výrazně vzdáleny, proč nevyrazit raději na čerpací stanici levnější? Na jedné nádrži sice ušetříte pár desítek korun, ale když vezmete v potaz, kolik ušetříte třeba za rok nebo za celou dobu provozu auta, už to může být slušné číslo. Není od věci při hledání čerpací stanice přemýšlet ekonomicky.

Mohlo by vás zajímat:  Na měřeném úseku se každý snaží vyhnout pokutě. Tyto způsoby ale nedoporučujeme
Zdroj obrázku: Freepik

Jinam než do nádrže

Pozor na samotnou techniku tankování. Tankovací pistoli do ústí nádrže vždy dostatečně zasuňte, před vyndáním ji nechte důkladně okapat, nesnažte se nádrž přeplnit. Jedině tak zajistíte, že každá kapka paliva skončí tam, kde má – tedy v nádrži vašeho vozu. Zajistíte, že nedojde k tomu, že nesprávným postupem pár deci, v extrémech i pár litrů, skončí na zemi.

Zajímejte se o vývoj cen

Budou ceny paliv klesat, nebo stoupat? Je dobré sledovat vývoj cen a podle toho natankovat. Někdy se vyplatí vzít plnou a do kanystru, jindy je zase lepší utratit jenom pár stovek a počkat, až půjdou ceny níže.

Zdroj: https://findandfundmycar.com/articles/how-petrol-stations-work
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora