Čínská auta dobývají Evropu, vyzyvatel Škody Kodiaq stojí pakatel

Levná čínská auta zatím v Evropě příliš velké renomé nemají, podle odborníků jsou však nyní v podobné pozici, jako byli před několika lety výrobci mobilních telefonů typu Xiaomi, Huawei nebo Realme. Díky nízké ceně si brzy najdou své zákazníky. Trh s mobilními telefony je v porovnání s trhem osobních aut rychloobrátkový, a tak bude trvat alespoň deset let, než budeme čínská auta běžně vídat zaparkovaná v českých ulicích. Jednou z prvních vlaštovek je však Haval F7. Základní charakteristiky tohoto SUV jsou:

  • typ motoru: Benzinový čtyřválec o objemu 2,0 l s výkonem 244 koní
  • maximální rychlost: 200 km/h
  • zavazadlový prostor: 490 l
  • cena v Číně: 143 000 juanů (přibližně 480 000 Kč)

 

Zdroj obrázku: Haval.com

Vyzyvatel Škody Kodiaq

O novém čínském SUV můžeme bez nadsázky říci, že jde o přímého konkurenta Škody Kodiaq. Také mladoboleslavská automobilka bojuje o své zákazníky především cenou, byť její vozy pochopitelně splňují veškeré standardy evropských aut. Se splněním těchto kritérií mají zatím čínští výrobci poněkud potíže, na domácím trhu jsou zvyklí na mnohem mírnější regulace. Je však jen otázkou času než se s nimi vypořádají.

Zatím mimo Evropskou unii

Haval F7 se tak zatím prodává mimo Evropskou unii, úspěšně pronikl například do Ruska. V této zemi platí podobně jako v Číně mírnější emisní limity. Na ruském trhu se Haval F4 stal populární zejména mezi mladšími řidiči z vyšších středních vrstev, kteří za slušné peníze dostanou prostorný a výkonný vůz s bohatou výbavou. Haval F7 navíc boduje líbivým designem.

Zdroj obrázku: Haval.com

Pokud by Číňané představili úspornější variantu tohoto vozu, jeho importu do Evropské unie by pravděpodobně nic dalšího nebránilo. Kdy se k tomuto kroku výrobce odhodlá, zatím není jasné. Je však více než pravděpodobné, že pokud se do Evropské unie nedostane přímo Haval F7, čínská auta sem brzy tak jako tak proniknou.

Zdroj: Autorský text
Komentáře

O Karel Michalec

Kontakt na autora: [email protected]

Zobrazit více příspěvků autora