Čínská verze Škody Octavia je podstatně levnější a může zamířit i do Evropy

66

Za necelých dvě stě tisíc korun Škodu Octavii nepořídíte. Jeho čínského konkurenta, Baojun RC-5, ano. Ale museli byste ho koupit v rodné Číně, na evropské trhy se tato „Čínská Octavia“ zatím teprve chystá. Zda se objeví i v České republice je tak zatím ve hvězdách. V Mladé Boleslavi určitě doufají, že nikoli.

Levná a levnější auta

Automobilka Škoda si v Číně vede velmi dobře. Přestože jde o z čínského pohledu západní značku, o zákazníky bojuje hlavně nízkou cenou. Role Škodovky je totiž v kontextu koncernu Volkswagen po celém světě stejná – snaží se oslovit zákazníky, pro které je hlavním parametrem pro rozhodování o koupi jeho cena. A Číňané na to slyší, respektive jejich podstatná část. Připomeňme, že v Číně se prodá více automobilů, než v jakémkoli jiném státě.

Mohlo by vás zajímat:  Jednoduchými triky lze výrazně prodloužit životnost každé pneumatiky. Ne každý řidič je ale zná
Zdroj obrázku: Baojun

Faktem nicméně zůstává, že Číňané jsou schopni vyrábět mnohem levněji než jejich západní konkurenti. A tak v nejlidnatější zemi světa vyrostl Škodě sok, který se inspiroval Škodou Octavií, ale dokázal její cenu srazit na minimum. Jmenuje se Baojun RC-5, který má také verzi kombi – Baojun RC-5W.

Baojun RC-5

Baojun RC-5 si sice z vizuálních a designových prvků Octavie nebere tolik, jako jiné modely čínských automobilek od svých západních vzorů, ale má až na pár centimetrů stejné rozměry. O trošku menší zavazadlový prostor kompenzuje pohodlnějším uspořádáním interiéru. Do auta se pohodlně vejdou i vysocí pasažéři na zadních sedadlech. Základní charakteristiky Baojunu RC-5 jsou:

Mohlo by vás zajímat:  Trik při koupi ojetého vozu, který udrží obezřetnost a prověří auto ve zhoršených podmínkách
Zdroj obrázku: Baojun
  • Motor: dvě varianty dieselových motorů o objemu 1,5 litrů s výkonem 145, respektive 147 koní
  • Převodovka: manuální šestirychlostní
  • Zavazadlový prostor: 470 l
  • Cena základního modelu: 59 000 čínských juanů (200 000 Kč)

Bohužel pro Škodovku vypadá Baojun RC-5 po všech směrech zajímavě, a pokud se opravdu dostane do Evropy, asi bude mít na svědomí propad prodejů Octavie.

Zdroj: Autorský text
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora