Čínský elektromobil za pár šupů. Značka Aiways si brousí zuby ne Evropu

Hlavní problém elektromobilů? Dojezd a cena. To první se s vývojem baterií daří zlepšovat. A to druhé se daří zlepšovat zase díky Číně, kde se místní automobilky snaží konkurovat hlavně cenou. Nikoliv jenom na tamním trhu, ale i na tom evropském. Řada ryze čínských automobilek sem již dorazila. A nyní se chystá další, která by se mohla objevit už příští rok.

Celkem neznámá značka Aiways

Některé čínské automobilky už máme v Evropě, ale jiné se sem teprve chystají. Řeč je o zatím poměrně neznámé značce Aiways, který by chtěla v Evropě ukázat, že i plně elektrické SUV může být kvalitní a přitom levné. Podle plánů by se měla značka na evropském trhu objevit už během příštího roku. Bude to znamenat revoluci v elektromobilitě? Cena naznačuje, že možní ano.

Model Aiways U5

SUV s označením Aiways U5 má být tím prvním vozem, který by se měl v Evropě ucházet o přízeň. A nejde o nijak vzdálené plány, jelikož auto už má všechna potřebná povolení a certifikace a jediné na co se čeká je spuštění výroby modelů v úpravách právě pro evropský trh. První vozy by se tak k nám do Evropy mohly dostat už v průběhu příštího roku.

Parametry, které umí zaujmout

Aiways U5 svými parametry rozhodně dokáže dobře konkurovat zavedeným modelům. Toto SUV nabídne slušný dojezd o hodnotě 460 kilometrů. Zaujme i svou velikostí, která by měla činit 4 680 milimetrů, což směřuje hlavně k jistotě pohodlí, ale i praktičnosti. Vůz dokonce využívá řady německých technologií, které mají zajistit špičkovou kvalitu.

Cena jako další z lákadel

Můžete namítat, že Aiways U5 není zase až tak nic výjimečného, jelikož konkurenční modely se čínskému vozu mohou minimálně vyrovnat. Ne však cenou, která má být hlavním lákadlem auta. Ta by se měla pohybovat kolem částky 25 000 eur. Nutno však dodat, že je to i díky principu pronájmu akumulátorů, což je další z celkem zajímavých směrů ve světě elektromobility.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora