Citroën C3 Aircross, 1.6 Blue HDI – nakonec Vás dostane

Citroen C3 Aircross 04

Citroën C3 Aircross, to je aktuální reakce francouzské automobilky na současný trend v oblíbenosti vozů kategorie SUV, chcete-li městských crossoverů.

Kategorie MPV jde postupně do ústraní a je nahrazena právě vozy SUV, to platí i pro samotný Aircross, který nahrazuje celkem úspěšný model C3 Piccaso.

Vozy disponující vyšší stavbou karoserie, velkým vnitřním prostorem a větší světlou výškou jsou jednoduše „in“.

C3 Aircross je také výsledkem první spolupráce automobilek Peugeot, Citroën a Opel, a to v rámci koncernu PSA. Koncernově příbuzným vozem je tedy námi nedávno testovaný Opel Crossland X.

Testovaný Aircross disponoval nejsilnější přeplňovanou naftovou šestnáctistovkou s manuální šestistupňovou převodovkou a nejvyšší výbavou SHINE.

EXTERIÉR

Aircross a jeho celkové pojetí je velice odvážné a originální. Jedná se o vozidlo, které pravděpodobně mnozí z nás na první pohled odsoudí s tím, že se jim jednoduše nelíbí. Dejte mu ale šanci a více se do něj zadívejte, věřím, že názor na něj nakonec změníte.

Vozy s tzv. „dvojitou tváří“ mne nikdy výrazně neoslovovali, u C3 Aircross musím však udělat výjimku. Jeho přední partie je zábavná, směrová světla a světla denního svícení tvoří optický přechod mezi partií kapoty a předního nárazníku a blatníků. Jejich chromované lemování dále navazuje na logo značky.

Klasická potkávací a dálková světla jsou pak umístěna níže v předním nárazníku. Jejich tvar, který je také lemován chromovanou linkou, je následně protkán celým vozem a opakuje se na voze v různých pozicích.

Mohlo by vás zajímat:  Test DS 3 Crossback E-Tense – osobitý francouzský styl na poli elektromobility

Jedná se o tvar klasického obdélníku se zakulacenými rohy a objevuje se například ve výdeších klimatizace, na multifunkčním volantu, interiérové kliky dveří disponují tímto tvarem také. V exteriéru ho potom najdeme v dělení mřížky nasávání chladiče, ve 3D efektu svícení zadních lamp nebo v pojednání obou nárazníků a litých kol.

C3 Aircross ve výsledku působí velice robustním dojmem, napomáhají mu k tomu oblé tvary nebo výrazné ochranné oplastování nárazníků, lemů a prahů.

Jeho originální pojetí a poměrně velká možnost individualizace by měla být jeho výhodou. Citroën láká na 85 barevných kombinací 8 odstínů karoserie, 4 odstínů střechy u dvoubarevných verzí a 4 balíčků Pack Color.

INTERIÉR

Interiér vozu je v duchu celkového kontextu vozu velice hravý a originální. Testovaná verze byla v rámci barevnosti interiéru nakonec celkem umírněná. Aircross umí být daleko zábavnější.

Interiér tedy disponoval kombinací černé barvy s chromovými doplňky a jako oživení se zde objevovali prvky v barvě karoserie vozu.

Nejvíce bych z interiéru pochválil samotný volant, jeho límec měl velice příjemný tvar pro držení, v jeho spodní části byl navíc lehce zploštělý. Jeho celkové pojetí bylo velmi decentní a přehledné. Volant byl samozřejmě multifunkční.

Přístrojová deska je přehledná s integrovaným dotykovým displejem, přes který ovládáte nastavení vozu, klimatizaci, telefon, navigaci a rádio. Displej disponuje chromovaným rámečkem, který ve spodní části navazuje na lištu s ovládáním výhřevu oken, centrálního zámku nebo varovného blikání, kompaktní a velice elegantní řešení.

Mohlo by vás zajímat:  TEST Škoda Fabia 1,2 HTP - Český sen

V rámci středového panelu pak nalezneme tlačítko start x stop, tlačítko ovládající systém Grid Control a ovladač asistentu pro jízdu z kopce. Dále pak odkládací prostor s možností bezdrátového dobíjení mobilního telefonu, nebo připojení USB a 12V.

Palubka přístrojů disponuje klasickými ukazateli rychlosti a otáček, dále ukazatel stavu paliva a teploty motoru, dále zde nalezneme displej palubního počítače.

Horní část palubní desky byla vybavena výsuvným, dobře fungujícím a přehledným head-up displejem disponujícím klasickými údaji o aktuální rychlosti, o značkách a o informacích z navigace.

Prostor na zadních sedadlech je dostačující. Čtyři dospělé osoby pojme Aircross zcela hravě. Testovaný model byl navíc vybaven posuvnými, dělenými, zadními sedadly s možností nastavení sklonu opěradla.

Samotný kufr má v základu objem 410 litrů a díky zmiňovaným posuvným sedačkám ho můžete zvětšit na 520 litrů.

MOTOR A JÍZDA

Testovaná verze byla vybavena nejsilnější naftovou šestnáctistovkou o výkonu 88 kW, výkon motoru je pro daný vůz naprosto dostačující. Pochválil bych chod řadící páky manuální šestistupňové převodovky, dráhy mohli být sice o něco kratší, ale její chod je jasný a přesný.

C3 Aircross je vybaven systémem Grid Control s funkcí Hill Assist Descent. Systém můžete nechat fungovat automaticky v režimu Standard, nebo si zvolit některý z ostatních jízdních režimů (písek, sníh, ESP Off). S tímto systémem je spojena další funkce a to asistent pro jízdu z kopce (Hill Assist Descent). Je otázkou, do jaké míry tyto dva asistenty využijete, osobně si tím nejsem moc jistý. Na druhou stranu chápu snahu výrobce o kompenzaci absence pohonu 4×4.

Mohlo by vás zajímat:  TEST Renault Talisman Grandtour Initiale Paris Energy TCe 200 EDC

Jízda s Aircrossem v dané konfiguraci byla příjemná a svižná. Spotřeba paliva se v rámci redakčního testu pohybovala okolo šesti litrů.

ZÁVĚR

Citroën C3 Aircross mne nakonec velmi mile překvapil a přesvědčil, že počáteční nejistota z mé strany, není na místě. Citroën pokračuje na vlně, kterou rozehrál již C4 Cactus a to se svojí originalitou, nápaditostí a hravostí.

Aircross se svojí základní cenou startuje poměrně nízko, v základní výbavě LIVE s manuální převodovkou a benzínovým motorem 1,2 PURETECH jeho cena začíná na 319 900 Kč včetně DPH.

Námi testovaná verze ve výbavě SHINE, s naftovým motorem o výkonu 88 kW a manuální šestistupňovou převodovkou potom začíná na 509 900 Kč včetně DPH.

Citroën C3 Aircross je pro ty co se chtějí trochu odlišit a být originální, navíc umí být praktický a pohodlný, to vše ve spojitosti s dobrými jízdními vlastnostmi.

Jan Horský

O Jan Horský

Kontakt na autora: horsky@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora