Co byste měli vědět, pokud kupujete supersport?

Už na první pohled je jasné, že to nejsou vozy pro každého. Kdo má dostatek peněz, ten mnohdy po supersportu zatouží. Spadáte do této kategorie? Potom gratulujeme, jelikož se můžete projíždět v těch nejlepších vozech planety. Daná koupě však může mít i své nevýhody. Co byste měli vědět, pokud se rozhodnete supersport koupit?

Ne všechny jsou pro vás

V segmentu supersportů najdete celou řadu limitovaných edic. Některé existují v desítkách, jiné jenom v jednotkách kusech. Pokud po takovém toužíte, nechte si zajít chuť. A to z důvodu, že takový vůz nezískáte. Limitované edice nejsou jenom pro nejbohatší, ale jsou pro skutečné fanoušky značky. Třeba pro zámožné sběratele, kteří musí mít dané auto ve své sbírce.

Jízda není snadná

Je pravdou, že v současných supersportech najdete už tolik jízdních asistentů a bezpečnostních systémů, že jízda v nich nemusí být tak náročná, jako dříve. Přesto můžete být překvapeni. Ten, kdo si koupí svůj první supersport málokdy čeká, co se po sešlápnutí plynového pedálu stane. Překvapí jeho citlivost, výkon motoru a díly automatické převodovce i okamžitá akcelerace. Pozor na případné nehody.

Mnoho míst vám bude zapovězeno

Se supersportem je více než kdy jindy důležité plánovat si cestu. Rázem si budete připadat jako řidič autobusu nebo kamionu, který se svým kolosem také nemůže všude. Rizikem se pro vás stanou hlavně úzké uličky měst, stejně jako nerovnosti na vozovce, kvůli kterým hrozí poškození auta. Hlavním účelem je užít si rychlejší jízdu na dálnicích, nebo pořádné závodění na okruhu.

Parkování bude noční můrou

Většina supersportů na trhu není nijak malých. Na výšku sice ano, ale pokud jde  jejich šíři, jedno parkovací místo vám bude často málo. V přecpaných městech tak bude umění najít místo, kde auto v pohodě necháte. Dále nezapomeňte na to, že se můžete rozloučit s místy, kde se vyžaduje částečný nájezd na chodník. I malý obrubník pro vás bude neřešitelný problém.

Mohlo by vás zajímat:  Chystá Dodge nový motor pro Viper?

Pojistka nevychází úplně nejvýhodněji

Je jasné, že nemít u supersportu havarijní pojištění by bylo velkou chybou. Ani s ním však nebudete v pohodě. Vzhledem k ceně vozu není roční částka nijak malá. Rizikem je také spoluúčast. I jednotky procent mohou dát dohromady pěknou sumu, kterou budete hradit ze své kapsy. Nabízí se řešení v podobě nulové spoluúčasti, u které se opět vracíme k ceně vozu a výši pojištění, které se raketově zvedne.

Na cesty maximálně ve dvou

To je u většiny supersportů maximální počet pasažérů, kteří mohou v daném voze jet. Nezapomínejte na to, že jde také o to jediné, co se do auta vejde. Pokud už najdete zavazadlový prostor, bude určený maximálně pro dámskou kabelku. Na jakoukoliv praktičnost daných vozů musíte velmi rychle zapomenout.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora