Co musíte udělat, než si koupíte ojetý vůz? Některé úkony jsou zásadní

Ojetá auta jsou pro mnoho lidí samozřejmou volbou. S jejich koupí ale může být spojena celá řada nástrah. Proto je dobré vědět, co před koupí konkrétního vozu udělat. Některé kroky jsou zcela zásadní a nezbytné.

Ojetina se často vyplatí z mnoha důvodů. Jak proto, že tolik neztrácí svou hodnotu, tak i proto, že její cena je podstatně příznivější, než v případě nových aut. Zároveň ale platí, že se při koupi ojetiny může řada lidí výrazně spálit. To proto, že před koupí nezjistí několik základních a zásadních věcí. Co by mělo být naprosto nezbytné?

Základní prověření je nutnost

Jako první je třeba provést základní prověření auta. Kvůli tomu dnes už není nutné ani nikam jezdit, ani nikam chodit. Vše lze zvládnout online a jediné co k tomu potřebujete, je takzvaný VIN vozidla. Jedná se o jeho identifikační číslo, které se následně zadá na portálu Automoli. V tu chvíli má kupující před sebou výčet informací, které zahrnují téměř vše, co je třeba před koupí vědět. Mezi hlavní informace patří primárně:

  • Stavy najetých kilometrů
  • Absolvované prohlídky na STK
  • Informace o kolizích a pojistných událostech

Dále lze získat například i informace o tom, zda auto není v některé mezinárodní databázi hlášeno jako kradené, či se lze dostat i k historické fotografické dokumentaci, pokud existuje. Jednoduše řečeno, během chvíle lze vědět o vozu vše důležité, co by mělo buď od prodeje odradit, nebo naopak potvrdit, že se jedná o výhodnou koupi.

Mohlo by vás zajímat:  Naftová auta stále jsou. Vybíráme solidní modely za přijatelné ceny

Bez osobní prohlídky to nejde

Zatímco VIN může prodejce poslat zájemci o koupi vozu například emailem či formou SMS, tak v případě dalšího kroku je nezbytné přijet se na auto podívat. Je dobré vědět, že výše popsaný vin check je i dobrou cestou k tomu, jak zjistit také výbavu vozidla. A tu na místě zkontrolovat. V pro mnohé nesrozumitelném kódu bývá totiž ukryto i toto. Stejně jako například i původ auta, což lze jednoduše porovnat s technickým průkazem a zjistit, zda všechny hodnoty sedí.

Při osobní prohlídce je samozřejmě třeba všímat si i technického stavu vozidla. Zda odpovídá svému roku výroby, nájezdu i požadované ceně. Je na místě mít na prohlídku dostatek času, a pokud je možnost, trvejte i na tom umístit auto na zvedák a zkontrolujte jeho podvozek. To vše jsou kroky, které by vám poctiví kupující měl umožnit.

Projížďka je základ

Když auto vyhovuje i po osobní prohlídce, může přijít na řadu poslední fáze. A tou je projížďka. Není vhodné ji nijak zkracovat, ale naopak je na místě seznámit se s vozem co to jenom půjde. Proto by měla trvat alespoň několik desítek minut. Je vhodné střídat různé úseky, rychlosti a manévry, aby bylo možné skutečně zjistit, zda s vozem není něco v nepořádku. To běžná kontrola vin v domácích podmínkách nikdy neodhalí. Základem je si projížďkou prověřit, zda má automobil v pořádku motor, zda funguje jeho výbava a zda se neobjevují neduhy, jako problémy s řízením či nestandardní zvuky.

Mohlo by vás zajímat:  Škoda odhaluje novinky. Jak nový Superb, tak i úplně první elektromobil. Sledujte online!

Důkladné prověření ušetří čas i peníze

Jak je patrné, před samotnou koupí ojetého vozu je na místě udělat primárně tři hlavní kroky. Tím prvním by mělo být právě prověření výrobního čísla VIN. Pokud v tuto chvíli nebude něco vyhovovat, není nutné kamkoliv jezdit a utrácet za dopravu, nebo ztrácet čas. Řada lidí přitom toto prověření často podceňuje. Nevědí, kolik věcí lze z jednoho obsáhlého a na první pohled nesourodého čísla vyčíst.

Kromě těch informací o historii vozidla lze zjistit také to, z jaké země auto pochází, v jaké továrně bylo vyrobeno, nebo jaký je jeho modelový rok. Dalo by se říci, že tento kód je něco jako jedinečné DNA každého vozu a jeho prověření by mělo být před každou koupí ojetiny zcela nezbytnou věcí.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora