Cyklisté na silnicích beztrestně páchají přestupky, za které by řidič okamžitě dostal body

Často se zdá, že úkolem policie je pouze měřit auta na zcela nesmyslných místech. Jinak si nelze vysvětlit, kolik různých přestupků se na silnicích páchá a většinou za ně nic nehrozí. Řeč je o tom, co vše v provozu dělají cyklisté. Některé jejich manévry jsou veřejným tajemstvím, přesto na ně policie své akce nezaměřuje. Co je nejčastějším nešvarem?

Jízda na červenou

Pokud řidič nezastaví na semaforu, čeká ho pořádný bodový příděl. Na kartu řidiče jich dostane celkem pět. Ale když se k semaforu přiblíží cyklista, často nedbá toho, co na něm svítí. Vjede do křižovatky, a když se mu to zdá bezpečné, pokračuje tam, kam potřebuje. Bez zastavování a dávání přednosti komukoliv, kdo v danou chvíli má zelenou a může jet.

Nezastavení na stopce

Jde o podobnou situaci jako v případě jízdy na červenou. Zatímco řidiče čeká opět vysoký příděl bodů, cyklistovi málokdy nějaká sankce hrozí, a tak známou značku „Stůj, dej přednost v jízdě“ většina z nich nerespektuje. Zvláště potom když odbočují vpravo, mnohdy ani nezpomalí a bezhlavě se vhrnou do jízdní dráhy jiným účastníkům silničního provozu.

Zdroj obrázku: Freepik

Jízda pod vlivem

V případě řidičů existuje takzvaná nulová tolerance. To znamená, že když řidič sedá za volant, nesmí si předtím dát ani kapku alkoholu. A cyklisté? Ti také nesmí před jízdou nebo během ní požívat alkohol. Stačí se ale podívat na známé cyklostezky a místní osvěžovny. Střízlivého cyklistu aby člověk pohledal a ti opilí beztrestně odjíždějí.

Nedávání znamení o změně směru

Když řidič v autě nedá blinkr, spáchá přestupek. A situací, kdy je nutné znamení o změně směru jízdy dát, je celá řada. A všechny případy platí také pro cyklisty. Realita na silnicích je ale taková, že jenom malý zlomek z nich zvedne ruku z řídítek a ukáže. A často jenom na křižovatkách, v jiných situacích dělají, že se jich tato povinnost netýká.

Zdroj: http://www.cyclelaw.co.uk/cycling-offences-riding-dangerously-recklessly-carelessly-or-inconsiderately