Cyklisté se shodují, že ohleduplných řidičů kteří umí správně vystoupit ze svého vozu, je pořád málo

bike-1836934_1280

Dojedeme na místo, sáhneme po klice, otevřeme dveře auta a vystoupíme. Tento úkon má každý z nás zautomatizovaný. Málokdo si ale uvědomuje, že ho neděláme úplně správně. Pokud zapomeneme zkontrolovat, co se děje za námi, můžeme přijít o dveře vozu, nebo můžeme vážně zranit cyklistu. Přitom stačí málo – vyzkoušet netradičním, přitom stále jednoduchý postup vylézání z auta, který nám umožní mít mnohem větší rozhled.

Mnoho lidí vystupuje ze svého vozu špatně

Možná jste si nikdy neuvědomili, jak z vozu vystupujete. Tak nad tím při nejbližší příležitosti popřemýšlejte. Obvykle natáhneme bližší ruku po klice (řidič levou, spolujezdec pravou). Touto rukou pomocí kliky otevřeme dveře a ty následně vyklápíme do boku, abychom mohli pohodlně otevřít. A právě tímto manévrem, tedy otevřením dveří můžeme ohrozit ostatní účastníky silničního provozu.

Hlavně při zastavování na kraji vozovky, převážně ve městech, je takové riziko vysoké. Nejenom z levé strany, kudy nás ostatní objíždějí, ale také ze strany pravé, kde mohou vést tolik populární cyklostezky. Prudce otevřené dveře nesprávným způsobem mohou hlavně cyklistům způsobit i těžká zranění, jelikož na náhlou překážku v podobě dveří nestačí správně zareagovat.

Mohlo by vás zajímat:  Jak nenaletět při koupi ojetého vozu: pozor na peníze předem a skutečný stav auta

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak vystupovat bezpečněji, i když trochu nepřirozeně?

Jaký je bezpečnější způsob vystupování z vozu, pokud nechcete ohrozit řidiče, nebo dokonce cyklistu, který vás objíždí? Možná se to zdá jako metoda nepřirozená, ale má svůj význam. Při otevírání dveří použijte druhou ruku. Jako řidič budete používat pravou, jako spolujezdec použijete levou. Díky tomu se už bude muset vaše tělo naklonit v určitém úhlu, a při snaze otevření dveří se úhel ještě více změní.

A v tu chvíli můžete váš periferní pohled skrz boční okénko, ale i skrz pootevřené dveře směřovat nejenom vedle vozu, ale i mírně za něj. Snadno tak uvidíte případného jiného motoristu, nebo cyklistu, kterého jste mohli při použití zrcátka, nebo při běžném vystupování z vozu přehlédnout.

První tyto pohyby vám možná budou připadat nepřirozené, ale po několika otevřeních si na ně zvyknete. A v tu chvíli zjistíte, že za auto máte mnohem lepší výhled, než dříve.

Zdroj: https://hooleking.com/practice-areas/top-10-ways-how-not-to-get-hit-by-a-car-while-biking/