Cyklisté ve městech svou neznalostí komplikují provoz

Close Up Man Riding Bicycle

Mimo město většinou narazíme na sportovní cyklisty, tedy ty, kteří mají cyklistiku jako koníček. Bez výjimky nosí helmu a moc dobře vědí, jaká práva a povinnosti má v České republice cyklista, pokud jede po pozemní komunikaci. Ale ve městech je situace úplně jiná, dalo by se říct až chaotická. Jeden z ekologických trendů moderní doby jsou sdílená kola, elektrokola či koloběžky. Lidé, kteří na nich jezdí, mají sice z pohledu zákona stejné postavení jako cyklisté kdekoli jinde, vesměs si to však neuvědomují. A jejich styl jízdy tomu odpovídá.

Mohlo by vás zajímat:  Zimní tuning pomůže autu lépe zvládnout náročné podmínky

Z ulice na chodník a zpátky

Přestože cyklista ve městě na chodník nesmí, není-li ten zároveň cyklostezkou, spousta cyklistů kličkuje mezi chodníkem a ulicí podle toho, jak se jim to zrovna hodí. Neváhají využívat ani přechody pro chodce, a dokonce si na nich vymáhají přednost, přestože ji nemají. Občas pak vznikne spor s řidičem, který pravidla zná a domnělou přednost cyklisty nerespektuje. Nutno dodat, že styl jízdy mnoha cyklistů je velmi nebezpečný a jen obtížně předvídatelný, a tak nepřekvapí, že počet nehod s cyklisty ve městech roste.

Mohlo by vás zajímat:  Model Civic Type R Limited Edition vytvořil rekord na okruhu Suzuka
Zdroj obrázku: Freepik

Bez helmy z baru

Přestože by i ve městech měli cyklisté nosit helmu, prakticky žádný jezdec na sdíleném kole ji nemá. Dalším ignorovaným pravidlem bývá zákaz jízdy pod vlivem alkoholu. Stejně jako řidičům také cyklistům hrozí pokuta až do výše 25 tisíc korun, pokud při policejní kontrole nadýchají. Městská kola však slouží jako dopravní prostředek i těm, kteří se v podvečer vrací z restaurace či baru, a i když nejsou úplně opilí, rozhodně nejedou střízliví.

Povinné ručení pro sdílená kola?

Vzhledem k nepříjemnostem, které sdílenou městskou cyklistiku provázejí, je možné, že zákon bude brzy vyžadovat, aby i na ně bylo sjednáno povinné ručení. Aktuálně prochází legislativním procesem novela, která ukládá povinné pojištění odpovědnosti některým elektrickým koloběžkám a elektrokolům. A zdá se, že je jen otázkou času, kdy dojde i na sdílená kola bez motoru.

Zdroj: https://steedbikes.com/blogs/news/top-5-problems-for-urban-cyclists
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora