Cyklisty čekají od Nového roku změny. Mění se pravidla jejich objíždění i tolerance alkoholu

Cyclist Motion Going Down Street Intentional Motion Blur

Rok 2021 byl ve znamení mnohých diskusí na téma bezpečnost cyklistů. Hlavním bodem byla novelizace, která pamatuje na jejich bezpečné objíždění. Ta byla schválena a to znamená, že od Nového roku, tedy od 1. 1. 2022, bude platit pravidlo bezpečného objíždění.

Známých 1,5 metru

Toto pravidlo vyvolávalo řadu emocí, jelikož mnohdy může motoristy značně omezovat. Navíc může být komplikovanější i jeho vymáhání, protože bezproblémové změření vzdálenosti během jízdy zvládne jenom málokdo. Přesto je uzákoněno, že od Nového roku musí motoristé objíždět cyklistu ve vzdálenosti minimálně 1,5 metru, což by mu mělo zajistit potřebnou bezpečnost. Jak to bude vypadat v provozu na frekventovaných místech, stále zůstává poměrně velkou otázkou.

Mohlo by vás zajímat:  Nesprávné zahřívání motoru nejenom obtěžuje ostatní, ale především zkracuje životnost auta

Lze objíždět i v menším odstupu

Novelizace má ale i řadu výjimek a jedna se týká právě oné diskutované vzdálenosti. Ne vždy to musí být zmíněných 1,5 metru. V některých případech se může jednat o vzdálenost kratší. Konkrétně může být odstup nejméně jeden metr. Týká se to však úseků, kde je nejvyšší povolená rychlost 30 kilometrů v hodině. V případě předjíždění cyklistů bude stačit odstup právě jednoho metru. Předpokládá se samozřejmě, že řidič vozu bude maximální povolenou rychlost v daném úseku kontrolovat.

Mohlo by vás zajímat:  Povinnost zimní výbavy mnozí šikovně obcházejí. Nejvíce ale škodí sami sobě
Zdroj obrázku: Freepik

Pivní kola bez alkoholu

Kdo je odpovědným cyklistou, ten dobře ví, že by na kolo neměl sedat ani po jednom malém pivu. Ne všechna kola ale byla vždy klasická, a tak zákon od ledna roku 2022 začíná pamatovat i na takzvaná pivní kola, beer bikes, která jsou známou kratochvílí v Praze. Na nich často jezdili opilí turisté, čemuž se nyní udělala přítrž. Ani na těchto speciálně upravených kolech se nesmí jezdit ani pod vlivem alkoholu, ani pod vlivem návykových látek. Navíc mají tito jezdci povinnost podrobit se na výzvu policisty vyšetření jak na alkohol, tak i na přítomnost drog.

Zdroj: https://www.mdcr.cz/Media/Media-a-tiskove-zpravy/Prehled-zmen-a-novinek-v-doprave-v-roce-2022
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora