Cyklo sezona začíná a já jsem psychicky připraven. Na ty nejhorší mám ostřikovač

Athletic Man Riding Bike With Background Nature

Je to znovu tady, cyklistická sezona. Na silnicích se vyrojí „závodníci“. Jejich charakteristika je jasná. Kolo připomínající závodní speciál, dres plný reklam, jako mají největší cyklistická esa, a samozřejmě neohleduplnost. Nemám nic proti slušným účastníkům silničního provozu, ale tito cyklisté závodníci mi pijí krev, kdykoliv je potkám.

Ne, opravdu nejste na závodech

Vážení cyklozávodníci, pochopte, že opravdu nejste na závodech. Nejste na uzavřené závodní dráze, ale na veřejné silnici, kde platí pravidla silničního provozu. A tak jako je musím dodržovat já v autě, tak je musíte dodržovat i vy na kole.

Mohlo by vás zajímat:  Kabriolet je lepší přes zimu uklidit do garáže. Ušetří to starosti i peníze

A platí toho pro vás mnoho. Třeba to, že byste měli jet co nejblíže pravému okraji, nebo to, že byste měli jet za sebou. Také nezapomínejte na to, že byste neměli žádného účastníka silničního provozu omezit, a už vůbec ne ohrozit. Kromě toho všeho máte také povinnost využít cyklostezky, i když jistě znáte tu svou kličku v zákoně, kterou tak rádi používáte. Že cyklostezku nemusíte použít, když, cituji, „by tím mohla být ohrožena bezpečnost“.

Mohlo by vás zajímat:  Kolik golfových míčků se vejde do zavazadlového prostoru modelu Tarraco?
Zdroj obrázku: Freepik

Takhle se opravdu nejezdí

Takže opravdu se na kole nejezdí ve středu jízdního pruhu. Myslete na to, že vás musím ze zákona objet ve vzdálenosti 1,5 metru, což vzhledem k vaší jízdní stopě jen těžko dodržím, když je silnice úzká.

A dále, nehrajte si na peloton, seřaďte se za sebe v menších skupinách s dostatečnými rozestupy. Prospějete tím plynulosti provozu i bezpečnosti každého předjetí.

Také volte hlavou, na jaké silnice se vydáte. Jet na frekventované silnici prvních tříd na jízdním kole a ještě neohleduplně může z mého pohledu jenom naprostý sebevrah.

Mohlo by vás zajímat:  Koupil si vysněné auto. Potom zjistil, že se s ním kvůli emisím nikam nedostane

Vím, jak vás potrestat

Nedělejte mi naschvály, nebudu je dělat ani vám. Jsem na vás psychicky připraven, budu vás bezpečně předjíždět, nebudu vám znepříjemňovat vaši jízdu. Ale jen do doby, než to začnete přehánět. Pokud budu muset vlivem zácpy zpomalit a vy se budete před mé auto drát zprava, jak je vaším zvykem, myslete na to, že ten ostřikovač už použiji. A mám domácí – vodu s octem s trochou saponátu.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek Josefa Š.

Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora