Dacia uvádí svou první automatickou převodovku

Když se v roce 2004 vrátila na trh znovuzrozená Dacia, sázela především na jednoduchou konstrukci a velice nízkou cenu. Spolu s rostoucím tržním podílem se však ve vybraných modelech začaly objevovat prvky, dříve vyhrazené pro mnohem dražší vozy. Dnes tak můžete koupit Dacii s přeplňovaným tříválcem, multimediálním systémem, tempomatem i couvací kamerou. Vše si samozřejmě zachovalo nízkou cenu. Jedním z posledních prvků, který Rumuni nedokázali nabídnout, byla automatická převodovka. S příchodem robotizovaného manuálu Easy-R mizí i tato „díra“.

Mohlo by vás zajímat:  Jaguar Land Rover se připravuje na elektrifikovanou a propojenou budoucnost díky novému testovacímu zařízení

Nové převodové ústrojí bude exkluzivně spojené s přeplňovaným tříválcem 0.9 TCe o výkonu 90 koní s točivým momentem 140 Nm, který najdeme v útrobách Sandera, Sandera Stepway, Loganu a Loganu MCV. Spotřeba paliva 4,9 l/100 km, stejně jako emise CO2 na úrovni 109 g/km, jsou shodné s klasickou manuální převodovkou.

„Robot“ Easy-R bude pracovat v režimu Drive nebo Manual. V prvně jmenovaném módu je řazení zcela ponecháno na elektronice, jež možnost změny převodového stupně vyhodnocuje na základě aktuálních otáček, rychlosti nebo jízdního stylu. Pokud je to v zájmu dynamiky i spotřeby, dokáže počítač podřadit až o dva rychlostní stupně. Plnou kontrolu nad řazením nicméně může převzít i řidič, což se podle tiskové zprávy hodí především v situacích s nízkou úrovní přilnavosti.

Mohlo by vás zajímat:  Jak postupovat při ekologické likvidaci vozidla a vyřazení z evidence?

Zdroj: Dacia