Dálkovými světly disponuje dnes každé auto. Ta samozřejmě přinášejí výhody v podobě lepší viditelnosti v noci. Zároveň ale pro použití dálkových světel platí určitá pravidla, která je třeba respektovat. V některých situacích tak může jejich aktivace znamenat dokonce i nebezpečí. Kdy a jaké?
Protijedoucí auto
Pokud proti nám jede auto, je použití dálkových světel dokonce zakázáno zákonem. Přesto někteří daná světla aktivují. Buď z neznalosti, nebo nepozornosti, či proto, aby v daném úseku lépe viděli na cestu. Tento krok ale může způsobit očekávanou reakci – protijedoucí řidič zapne svá dálková světla také. V tu chvíli hrozí oslnění a vše může vygradovat i nehodou.
Silné sněžení
Když hustě sněží, měl by řidič přizpůsobit dané situaci rychlost. Když je navíc tma, mají mnozí potřebu zapnout dálková světla, aby lépe viděli. I v tomto případě ale pozor. Kdo to někdy vyzkoušel, moc dobře ví, jak je to kontraproduktivní. Zapnutí dálkových světel v hustém sněžení způsobí primárně to, že uvidíme změť sněhových vloček a viditelnost dopředu se nám výrazně zhorší.

Hustá mlha
Když jedete úsekem husté mlhy, je lepší zapnout mlhovky než dálková světla. Kdo to někdy zkusil, moc dobře ví proč. Nastává velmi podobná situace jako v případě silného sněžení. Když aktivujete dálková světla svého vozu, zjistíte, že vidíte mnohem méně než v případě standardních potkávacích světel. Je proto namístě dálková vypnout, jinak riskujete, že se na silnici nezorientujete nijak rychle.
Osvětlená silnice
Když je silnice souvisle a dostatečně osvětlená, není pro zapínání dálkových světel žádný důvod. Měla by proto zůstat neaktivní. Co hrozí, pokud je zapnete? Ve většině případů nic, ale pokud vás spatří policejní hlídka, která bude aktivní, může vás dojet, zastavit a udělit vám pokutu. Tyhle situace ale v reálném provozu příliš časté nejsou a hlavně pokuta bude spíše z těch symbolických.
Zdroj: https://driving-tests.org/beginner-drivers/high-beam-headlights-use/