Dálnice není pro každého. Někomu ji zakazují předpisy, jiní jsou svou neznalostí jenom překážka

Light Trails Cars Highway

Dálniční úseky jsou možností, jak si zjednodušit cestování. Hlavně pokud jde o rychlost, ale i bezpečnost předjíždění. Zároveň je s dálničními úseky spojena řada pravidel, která mohou někoho dokonce i překvapit. Co vše se na dálnicích nesmí a kdo by na nich vůbec neměl být?

Kdo nesmí na dálnici?

Dálnice nejsou pro kohokoliv. Zákon říká, že na dálnici může vjet jenom takové vozidlo nebo jízdní souprava, jejichž nejvyšší povolená rychlost přesahuje 80 kilometrů v hodině. Pokud tedy vozidlo není papírově schopno dosáhnout této rychlosti, nemá na dálnicích co dělat. Stejně tak nemá na dálnici co dělat ten, kdo nemá zaplacený dálniční poplatek – ten, kdo nemá dálniční známku, pokud nespadá do kategorie výjimek. Pokud policie zjistí podezření z přestupku, může samozřejmě konat.

Mohlo by vás zajímat:  Policisté a pojišťovny to neradi vidí, ale mnoho řidičů nechává své auto odemčené kvůli jeho ochraně

Nic, co je na jiných silnicích běžné

Na silnicích různých tříd má řidič poměrně značnou benevolentnost, třeba s ohledem na to, jak může jet nebo kde může zastavit. U dálnic z důvodu bezpečnosti je tomu jinak. Řidič zde má zakázáno například otáčení, stejně jako je mu zapovězeno couvání. Na dálnici je zakázáno také zastavení a stání mimo místa k tomu určená – tedy mimo odpočívadla, parkoviště či čerpací stanice. Výjimkou zastavení je pochopitelně technický problém, kdy by měl řidič využít dostupný odstavný pruh.

Mohlo by vás zajímat:  Nové, nebo ojeté auto: výběr není vždy jednoduchý, výhody mají oba typy vozů
Zdroj obrázku: Freepik

Pouze vpravo

Je jedno, kolik má dálnice pruhů. Vždy platí jedno jediné pravidlo – řidič by měl pro jízdu využít výhradně pravého pruhu. Ostatní pruhy jsou určené jenom k předjíždění. Po provedení manévru by se tedy řidič měl vrátit zpět do pravého. Zákon zakazuje jízdu v prostředním či levém pruhu, pokud řidič v danou chvíli nepředjíždí pomalejší vozidlo.

Není to vždy 130 kilometrů v hodině

Maximální povolenou rychlostí na dálnici je 130 kilometrů v hodině. Je ale třeba počítat s tím, že na některých úsecích může být rychlost omezena. A to je nutné respektovat. Jsou ale i úseky, kde je nutné jet 80 kilometrů v hodině, i když zde značka omezující rychlost není. A to za předpokladu, že jde o dálnici vedoucí obcí.

Zdroj: https://gomechanic.in/blog/highway-driving-rules/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora