Další nařízení EU týkající se elektromobilů je tady. Co musí umět?

Líbilo se vám na elektromobilech to, jak jsou krásně tiché? Tomu bude brzy konec. Podle nových pravidel EU budou muset mít systém, který bude vydávat zvuk místo nich. Má to zajistit větší bezpečnost chodců a cyklistů.

Ať jsou dobře slyšet

V současné době můžete na cestách čím dál častěji potkat elektromobil. Mnohé státy dokonce chtějí na ekologická auta zcela přejít. Čím oblíbenější a častější elektromobily ale jsou, tím náročnější legislativa se k nim vztahuje. S novým typem vozů vznikají totiž nová nebezpečí a nové situace, kterým je nejlepší předejít. Jako velký problém elektromobilů se ukázala právě jejich tichost (která si získala spoustu fanoušků). Tím, že nejsou na cestách slyšet, představují nebezpečí pro ostatní účastníky provoz.

Podle nového rozhodnutí Evropské unie si budou muset majitelé elektrických vozů pohlídat, aby jejich auta nebyla příliš tichá. Z toho důvodu bude do nových modelů zabudovaný systém, který bude simulovat zvuk klasického motoru. Je to z důvodu:

  • Zvýšení bezpečnosti chodců
  • Upozornění řidičů na jejich rychlost

Tento systém bude povinnou výbavou již od roku 2021–a nezáleží na tom, jestli máte nový typ elektrického auta, kde je systém již zabudovaný, nebo starší, kde jej budete muset zabudovat zpětně.

Vydávání zvuku – jak a kdy

Tento systém, který má sloužit především jako varování pro chodce a cyklisty, musí být používáno ve spoustě situací, nejen za klasické jízdy.

Ve chvíli, kdy s autem couváte nebo jedete i pomalou rychlostí (pomaleji než dvacet kilometrů za hodinu) musí být systém bezpodmínečně aktivní. Předpokládá se totiž, že pokud couváte nebo jedete velmi pomalu, je to z důvodu přizpůsobení se chodci nebo cyklistovi. Legislativa počítá ale i s tím, že pokud bude mít řidič pocit, že je nutné, aby systém vypnul, bude tak moci učinit.

Mohlo by vás zajímat:  Elektrifikace značky Porsche – nevyhne se jí ani nejmenší řada

Umělá zvuk není novinkou

Možná pro vás tyto systému nejsou žádnou novinkou – některé modely elektroaut je nabízení i v současné době. I ve chvíli, kdy ještě nebyly povinné, je mnoho řidičů ocenilo – ať už z důvodu zvýšené bezpečnosti nebo lepšího pocitu ze samotné jízdy.

Mezi elektromobily, které tuto funkci mají, patří například BMQ i3. Tento model myslel i na to, aby ovládání umělého zvuku bylo jednoduché a intuitivní – dá se jednoduše zapnout a vypnout pomocí tlačítka umístěného na palubní desce.

Další elektromobil, který tuto funkci již automaticky nabízí, že Huyndai Kona Electric. Tento model nabízí kvalitní zvuk umělého motoru, který se mění podle toho, jak rychle řidič jede. Pomáhá mu tak lépe odhadovat rychlost vozu. Zahanbit se ale nechce nechat ani Audi. Ti vzali umělý zvuk motoru do úvahy již od konceptu elektrického auta e- tron GT.

Zdá se, že umělý zvuk elektromobilu bude patřit mezi prestižní záležitosti. To, jak bude váš umělý motor zpívat, si totiž vezmou do parády opravdoví skladatelé a umělci – například slavný filmový skladatel Hans Zimmer.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora