Design současných aut nemá logiku. Automobilky doslova jdou proti bezpečnostním expertům

Koupit si auto podle toho, jak vypadá, není nic neobvyklého. Pokud se nám líbí a vyhovují nám ostatní parametry, stačí ho jenom zaplatit a můžeme ho mít ve své garáži. Při návrhu se designéři snaží nejenom o originalitu, ale i o něco, co nemá až tak úplně logiku. Zvláště, pokud máme mluvit o tom, že na silnici má být bezpečněji.

Žádná vozidla pro poklidnou jízdu

Slyšeli jste v poslední době v reklamě, že automobilka nabízí auto, které je vhodné pro klidnou, pomalou a rozvážnou jízdu? Které se hodí pro usedlejšího člověka, který si nepotrpí na závodění na silnicích a chce bezpečný dopravní prostředek, který ho komfortně dopraví z jednoho bodu do druhého? Patrně ne. V reklamách se často zmiňuje pravý opak.

Zdroj obrázku: Freepik

Ostré verze jsou hitem

V portfoliu automobilek je různých ostrých verzí více, než tomu bylo v minulosti. A co na tom, že je přidáno sotva pár koní a hlavní změny jsou v designu. Mnohdy tak můžeme v ostré sportovní verzi koupit i velká SUV nebo rodinné kombíky. Proč? Zákazník to tak chce a automobilky se o něj nechtějí připravit. Designově tak mají auta vyvolávat pocity toho, že jezdíme v modelu, který je určený pro ostrou, rychlou a dravější jízdu. Mnozí tomuto mohou velmi snadno podlehnout.

Linie, které mají zapůsobit

Ostré linie, spojlery, tvarované nárazníky, koncovky výfuku. To je jenom krátký výčet několika prvků, kterými se automobilky snaží dodat automobilům sportovní, ostrý, agresivní, až závodní nádech. Přitom právě agresivita nebo závodění je něco, co chtějí bezpečnostní experti ze silnic co nejdříve vymýtit. A ač se automobilky snaží různými bezpečnostními prvky a omezovači eliminovat riziko nehody, designově jdou spíše naproti trendu, který by se na silnicích objevovat neměl. Vše je ale vždy v rukou konkrétního řidiče, který by měl znát své meze i limity svého auta. Design totiž jízdní vlastnosti obvykle moc nezlepší.

Zdroj: https://www.quora.com/Why-are-all-new-cars-angular-and-sharp-What-is-the-reason-for-manufacturers-not-replicating-a-classic-car-with-soft-edges-and-a-vintage-design