Dětinské projetí kaluže se může dost prodražit: hrozí buď nákladná oprava, nebo pokuta

Když zaprší, je vozovka pokryta vodou a tam, kde jsou nerovnosti, se objeví kaluže. Možná si ještě vzpomínáte na to, jak jste jako malé děti kaluže milovali a pravidelně v nich skákali. Zavzpomínat si na tato dětská léta ale není ideální, pokud sedíte za volantem. Sice může lákat zamířit svým vozem přímo do vrstvy vody, ale málokdo si uvědomí, co v takovém případě hrozí. Rizika jsou dvě a obě mohou být spojena s poměrně nemalým finančním výdajem. Proč?

Co je pod vodní hladinou?

Kaluže vznikají tam, kde jsou na vozovce nerovnosti. Pokud je silnice suchá, lze celkem snadno dané nerovnosti vidět, stejně jako lze jednoduše identifikovat i díry. Je v zájmu každého motoristy se jim vyhnout a odvrátit tak možné poškození vozu.

V případě kaluže ale nemůžeme vidět, co se skrývá pod vodní hladinou. Může to být jenom malá nerovnost o velikosti centimetru, stejně jako může jít o prohlubeň tak hlubokou, že v ní takzvaně „necháme kolo“. Záměrné najetí do kaluže proto může být značný risk, který může končit až na silnici odstaveným, nepojízdným vozem, který musí do servisu odvézt odtahová služba.

Zdroj obrázku: Freepik

Je možné za průjezd kaluží dostat pokutu?

Riziko projetí kaluží však plyne také z našich zákonů. Málokdo to ví, ale zábava spojená s tím, jak od kol stříká voda široko daleko, může být ze strany policie postihována. Oporu mají policisté v zákonu o provozu na pozemních komunikacích. Jeho paragraf 7 odst. 1 písm. b) totiž říká, že řidič nesmí, kromě dalších věcí, rozstřikovat kaluže ani bláto. Pokud by byl řidič při takovém přestupku přistižen, může mu policie udělit za toto jednání pokutu.

Navíc si mnozí řidiči neuvědomují ani to, že tímto svým protiprávním jednáním mohou způsobovat třetím osobám škody. Například na oblečení chodců, nebo na fasádách staveb u silnic. Tyto škody způsobené právě znečištěním mohou být následně klidně vymáhány i po nich. A čištění fasády není úplně levnou záležitostí.

Zdroj: https://www.cheshire-live.co.uk/news/chester-cheshire-news/how-driving-fast-through-puddles-17152720