Diesel jako špatná volba. Toto jsou jeho současné i budoucí problémy

Koupit si v dnešní době diesel se ukazuje jako špatná volba. Podívali jsme se na to proč a přinášíme výčet hlavních negativ. Ta by si měl přečíst každý, kdo nad naftovým motorem uvažuje. I když může lákat na svou spolehlivost, možnosti vysokých nájezdů a nízkou spotřebu, jsou tu i negativa.

Cena

Vozy s naftovým motorem jsou často dražší než vozy s motorem benzinovým. Rozdíly mohou být klidně i několik desítek tisíc korun. Je třeba zvážit, zda se vám vůbec investice do naftového auta vyplatí. Zda není lepší koupit lepší vůz na benzin než nutně dieselový motor, který však může být v autě které ne úplně vyhovuje vašim potřebám.

Škodlivost

Naftové motory škodí více než benzinové. To je nepopíratelný fakt. Pokud vám záleží na naší planetě a přírodě a snažíte se ji neznečišťovat a snažíte se žít odpovědně, není naftový motor to pravé. Raději benzín a úplně nejlépe je na tom v daném směru elektřina.

Zákazy vjezdu

Hlavně když si koupíte starší naftové auto musíte počítat s tím, že se do některých měst ani nemusíte dostat. Vznikají zde nízkoemisní zóny, které se postupem času budou i zpřísňovat. Pro vás to může znamenat, že svůj nafťák budete muset nechat před branami města a dále se přepravovat jinými způsoby.

Mohlo by vás zajímat:  VW a šestiválcové turbo – seznamte se s novými SUV

Menší výběr motorizací

Automobilky se od naftových motorů postupně odklánění. A tak se jejich nabídka rok od roku tenčí. V tu chvíli často nemůžete vybrat dle svých představ, ale je nutné udělat určitý kompromis. A to s ohledem na parametry motoru, jako je třeba jeho objem, ale i celkový výkon. A bude to ještě horší.

Některá auta ani nekoupíte

Řada automobilek již uvedla, že s diesely končí. Pokud byste si chtěli pořídit své vysněné auto v naftě, budete mít jednoduše smůlu. Sáhnout tak bude třeba po voze konkurenčních značek a v tu chvíli už děláte určitý ústupek a kompromis, který nechcete.

Nafta bude dražší

I to jsou možné výhledy do budoucna. V zájmu ekologie se již začíná mluvit o tom, že by měla nafta na čerpacích stanicích výrazně podražit. V tu chvíli začnou stoupat i vaše náklady na ujetý kilometr.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora