Diesely se vrací na německý trh! Je to možné?

Do roku 2015 bylo Německo nejlepším odbytištěm dieselových motorů vůbec. Jejich podíl na trhu se pohyboval okolo 50 procent. Pak ale přišla kauza Dieselgate, a tak se jejich podíl na trhu snižoval a snižoval. V roce 2018 už jejich podíl na trhu klesnul pod 20 procent. V současné době ale zažívají naftové motory svůj comeback – a na německém trhu mají téměř čtyřicetiprocentní podíl. Z tohoto comebacku se ale neradují výrobci, kteří se sice zbavují svých vozů, ale s minimálním ziskem.

Co stojí za oblibou dieselových motorů?

Pravdou je, že jak benzínové, tak i naftové motory mají své výhody a nevýhody. A i když o ty naftové v souvislosti se skandálem Volkswagenu zájem klesal, Němci na ně jednoduše nemohli zapomenout. Navíc nové dieselové vozy podlehly poptávce na trhu a výrobci je tak museli nabízet s obrovskými slevami. Jejich ceny se tak dostaly pod cenu benzinového motoru.

Bude jejich obliba ještě stoupat?

Avšak obří slevy nebudou podporovat prodeje dieselových motorů donekonečna. A odborníci mají za to, že právě nižší ceny jsou to, co táhlo zákazníky ke koupi těchto druhů motorů. V momentě, kdy se jejich cena dostane na předchozí úroveň, dojde také k poklesu zájmu o tyto vozy. A ani výrobci neměli z tohoto comebacku radost – své vozy museli prodat s mnohem nižší marží, než by tomu bylo v minulosti.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora