Divil se vysoké spotřebě. Ta nebyla způsobena stylem jízdy, ale tím co vozil

Petrol Stations 4978824 1280

Bylo mu divné, že má vysokou spotřebu, když jezdí klidně a rozvážně. Po čase zjistil, že je to tím, co vše ve svém voze má a vozí. Většina lidí si totiž myslí jenom to, že výše spotřeby je určována tím, jak těžkou nohu na plynu vlastně mají. Ano, toto má samozřejmě také vliv, ale roli hraje i řada jiných věcí.

Vliv má i aerodynamika vozu

Nutno říci, že na spotřebu má samozřejmě vliv také aerodynamika vozu. I proto se jejich tvůrci snaží o to, aby obtékání vzduchu bylo co nejideálnější a auto mělo co nejmenší odpor vzduchu. I když se ale automobilky mohou snažit sebevíc, jejich snahu mohou zhatit majitelé takových vozidel. Řada lidí si vůbec neuvědomuje,  že aerodynamiku svého vozu mění třeba tím, že na střeše vozí nevyužité nosiče, nebo dokonce střešní boxy. A to jenom proto, že se jim je nechce sundávat. Nejenom, že mohou tyto prvky způsobovat nepříjemné svištění vzduchu při vyšších rychlostech, ale také nelze opomíjet to, že mají vliv na aerodynamiku, která je horší a důsledkem toho roste spotřeba i s lehkou nohou na plynu.

Mohlo by vás zajímat:  Jako v hotelu. BMW představí auto s křeslem, opěrkou na nohy a lampičkou
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nezapomínejme také na váhu auta

Co dalšího má na spotřebu vliv, aniž bychom si to uvědomovali? Je to hmotnost našeho vozu. Každý ví, že je rozdíl v tom, jestli jedeme s prázdným vozem, nebo v plném obsazení. Váha každého pasažéra ovlivní to, kolik výkonu auto potřebuje k tomu, aby dosáhlo požadované rychlosti. Je tedy jasné, že když spotřebu ovlivní hmotnost pasažérů ve voze, ovlivní ji i váha dalších věcí, které třeba v zavazadlovém prostoru vozíme. I když si to neuvědomujeme, mohou to být desítky kilogramů zbytečné zátěže, která se negativně podepíše na naší spotřebě. Přitom stačí věnovat pár minut tomu, abychom dané věci z vozu vyndali a zajistili, že budeme jezdit mnohem úsporněji, kdy se dost možná i přiblížíme papírové spotřebě, která je měřena v těch nejideálnějších možných podmínkách.

Zdroj: Autorský text
David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora