Divil se, že mu pojišťovna nedala zelenou kartu. Ta už klasickou vydávat nemusí

Že při sjednání povinného ručení od pojišťovny nedostanete klasickou zelenou kartu, může být realitou. Od července totiž platí nová pravidla, na kterých se dohodly evropské státy. Dokument prokazující existenci pojištění odpovědnosti z provozu vozidla i nadále bude existovat, jenom se změní jeho barva. Typická zelená karta se totiž stane kartou bílou.

Platnost od 1. července

Pokud tedy v nejbližších dnech máte cestu na pojišťovnu, kvůli sjednání povinného ručení, nebo očekáváte novou zelenou kartu na následující roční období, může se stát, že už nedostanete onen zelený dokument, ale místo něho to bude klasický bílý papír, se stejnými vytištěnými údaji, které budou tak jako na původní černým inkoustem.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zároveň to ale nemusí být pravidlem, jelikož platnost „bílých karet“ od 1. července nijak neruší platnost zelených karet. A jelikož řada pojišťoven bude mít daných dokumentů jistě zásobu, může být ještě po určitou dobu praxí, že u některých pojišťoven budete dostávat bílou kartičku, zatímco u jiných stále ještě zelenou. Platné a plně uznávané při policejních kontrolách budou obě dvě.

Výhoda pro řidiče

Jedním z důvodů, proč se barva zelené karty změnila na bílou, byl také fakt, že většina pojišťoven dnes umožní sjednání povinného ručení online. Dokument prokazující jeho existenci řidiči dorazí do emailu a ten si ho vytiskne. Pochopitelně na klasický bílý papír, se kterým jezdí do doby, než mu originál dorazí poštou od pojišťovny, nebo si ji na pobočce vyzvedne. Tato možnost řidičům umožnila v podstatě sjednat pojistku a vyjet do několika minut.

A právě daný doma vytištěný dokument mohl v některých případech dělat problémy při policejní kontrole, kdy někteří policisté mohli vyžadovat jeho typickou, tedy správnou zelenou barvu. Nyní už může být zelená karta nejenom ve své roky známé podobě, ale také na bílém podkladu. Uznávané budou jak u nás v České republice, tak i v Evropě obě dvě varianty daných karet. Tím se řidiči nemusí obávat toho, že by snad tu stávající, stále ještě typicky zelenou, museli v nejbližších dnech měnit. Nic takového je nečeká.

Zdroj: Autorský text

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora