Dlouhodobě preferujeme nudné barvy aut. Překvapivě to má praktické důvody

Málokdo by čekal, že při koupi vozu jsme až tak nudní a pokud jde o barvu, držíme se velmi při zemi. Mnozí však i z praktického hlediska. Že při výběru auta hledíme často i na barvu, což není nic výjimečného. Málokdo by však čekal, že budeme až natolik konzervativní. Na druhou stranu nudné a obyčejné barvy mají i své praktické důvody, proč po nich sáhnout. A začneme tím, jaké barvy vozidel dominují. Podle posledního velkého výzkumu, který proběhl celosvětově, je téměř polovina vozidel bílých. To je velké překvapení.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jaké barvy dominují?

Na celém světě jezdí 41 procent aut, která mají bílou barvu. Na druhém místě, ale s velkým odstupem, je barva černá, kterou preferuje 16 procent majitelů. Místo třetí s podílem 13 procent jsou šedá auta. Čtvrté místo patří stříbrné s podílem 9 procent a pětici nejpopulárnějších barev uzavírá modrá s osmiprocentním zastoupením ve světovém vozovém parku.

Nudné barvy mají své výhody

Nutno říci, že ve výběru barev je přece jenom vidět určitá nuda. Bílá, nebo třeba šedivá rozhodně nejsou barvy nijak unikátní. A to lze říci třeba i o stříbrném odstínu. Dané barvy však mají své výhody. V případě bílé se jedná o základní barvu, s čímž je spojena i příznivá cena. Rozdíl oproti bílé a různým metalízám může být jednotky, i desítky tisíc. Mnoho lidí se proto raději spokojí se základem.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Světlejší, nudnější odstíny mají výhody také v tom, že na nich není vidět až tolik špíny. Hlavně potom různého prachu a pilu, který je především na hodně tmavých autech vidět i pár dní potom, co vyjedou z myčky. A tak vyžadují stále častější péči, pokud mají k něčemu vypadat.

Nudné barvy nebudí pozornost

Mnoho lidí chce i na silnicích takzvaně splynout s davem. I to je důvod výběru spíše nudných aut, jako je bílá, šedá nebo stříbrná. Sami jistě máte různé předsudky k tomu, že černá auta jsou spíše luxusní, červená jsou zase spíše sportovní a opravdu výrazné odstíny si spojujete s mladými fanoušky tuningu. Možná proto se při výběru aut držíme při zemi a nechceme být takto nálepkováni

Zdroj: Autorský text

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora