Do šesti let by se nová auta měla řídit bez naší pomoci

Šéf divize autonomního řízení automobilky Volkswagen předpověděl, že samořídící vozy budou po našich silnicích jezdit do poloviny dalšího desetiletí. Nejprve by autonomní auta měla být výsadou pouze těch nejbohatších, postupem času se ale bude více stabilizovat i na běžném automobilovém trhu.

Kde je problém?

Autonomní řízení je teď obrovský hit a všichni ho s nadšením sledují. Ke spolupráci na vývoji se dokonce spojili automobilky Volkswagen a Ford. Autonomní provoz na silnicích je prý otázkou několika mále let. Nasazení autonomních vozů nejprve nebude nijak veliký, jelikož budou auta muset čelit spoustě legislativních záležitostí, stejně tak jako ekonomickým a technologickým komplikacím. Zkušební provoz každopádně začne již v blízké budoucnosti.

Překážkou nasazení autonomních vozů je například nevyzpytatelná situace, na kterou auto není připraveno. Představte si, že jedete ve správném pruhu na dálnici a najednou se proti vám řítí auto, co se stane? Jak auto situaci vyhodnotí? Lidský řidič se snaží vozidlu vyhnout, jak je ale naprogramovaný počítač na takovouto situaci? Těžko říct, právě s tím se pojí také legislativní problémy ohledně možných selhání vozidel, nehodám apod.

Kdy můžeme čekat první vozy?

Podle šéfa divize můžeme první autonomní automobily potkat na silnicích zhruba v první polovině příštího desetiletí. Volkswagen teď těží z nově uzavřené spolupráce s Fordem a jejich technologií Argo AI, které posunula celý vývoj nových autonomních vozů znatelně dopředu.

Milovníci řízení ale nemusí smutnit. Řidič si prý vždy bude moci vybrat, jestli bude řídit on nebo autopilot. Samozřejmě takový vůz nebude vůbec levná záležitost.
Šéf divize předpovídá, že se autonomní auta stanou výsadou prémiového segmentu a budou ochotni zaplatit za ušetřený čas, který díky autonomnímu řízení získají. Budou tak moci efektivně pracovat na cestách bez toho, aby ztráceli čas řízením. Zákazníky by se tak měli stát ti, kteří už teď mají osobního řidiče, ale budou chtít mít větší soukromí a klid.

Mohlo by vás zajímat:  Volkswagen používá nové motory Euro 6 pro Golf Cabriolet

Uvidíme, co nám éra autonomních automobilů přinese a jak se k ní celá společnost postaví.

O Tomáš Dunajčík

Kontakt na autora: tomas.dunajcik@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora