Doba omrzlých skel je tu. Jak se námrazy rychle a efektivně zbavit?

Počasí pod nulou a vyšší vzdušná vlhkost. To je kombinace, která způsobuje omrznutí skel automobilů. Jelikož většina lidí parkuje své auto venku, musí tento problém řešit takřka každodenně. Jaké jsou možnosti odstranění námrazy? Podívejte se na výčet všech možností. Seřadíme je od těch nejjednodušších.

Tlačítko

Sednete do vozu, nastartujete a stisknete tlačítko. Po chvíli bude sklo bez jakýchkoliv stop po námraze. Nemluvíme jenom o zadních oknech, kde je to bráno jako samozřejmost. Moderní auta dnes disponují funkcí, která je označena jako vyhřívání čelního skla. To stačí jedním stiskem aktivovat, sklo se ohřeje a led jednoduše povolí. Bohužel jde pouze o čelní sklo, což znamená že boční okénka budou stále omrzlá.

Sprej

Moderní pomocník pro každého, komu se nechce běhat několik minut kolem vozu. Speciální spreje na odmrazování oken obsahují směs, kterou stačí nastříkat na sklo a námraza téměř okamžitě povolí. Kromě sprejů existují i varianty různých tekutin s rozprašovačem. Princip však zůstává stejný. Výhodou je rozhodně jednoduchost a také rychlost. Nevýhodou je často jejich vysoká cena, stejně jako agresivní složení. Sami výrobci upozorňují, že byste měli dávat pozor na to, aby aerosol nebo tekutina nepřišla zbytečně do kontaktu s karoserií.

Škrabka

Varianta odstranění námrazy, která je aktuálně tou, kterou lze označit za nejkomplikovanější. Je nutná nejenom fyzická síla, ale také mnoho času. Před škrabáním se doporučuje startovat a zapnout topení, které pomůže sklo lehce ohřát. Zázraky ale nečekejte. Pokud se spoléháte jenom na práci se škrabkou, doporučujeme jít ke svému vozu alespoň o 5 minut dříve. A čím silnější mráz, tím komplikovanější odstranění. Sice se můžete setkat s nabídkou hi-tech škrabek, se kterými jde odstraňování námrazy téměř samo, ale ve většině případů jde jenom o marketingové lákadlo.

Mohlo by vás zajímat:  Čas letních pneumatik přichází. Co vše zvážit při jejich výběru?

Jak námraze na sklech předcházet?

Pokud máte garáž, je to celkem jasné a v podstatě samozřejmé. Vůz parkujte v ní a problém s namrzlými okny nemusíte řešit. Druhou možností je používat různé clony a folie, které po příjezdu položíte na okno, upevníte a ráno jenom sundáte. Třetí možností je zvýšení teploty vozu při příjezdu. Tím, že auto a hlavně skla uvnitř ohřejete, budou více odolávat a vrstva námrazy bude ráno o poznání menší, než u jiných vozidel.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora