Dodatkové tabulky trápí většinu řidičů. Kvůli nim jezdí nevědomky špatně

Že jsme zemí dopravních značek, o tom není pochyb. Stačí kamkoliv vyjet a je to jedna značka za druhou, které postupně míjíme. Dodržování všech povinností, příkazů a zákazů tak může být pro nezkušeného řidiče na neznámém místě celkem problém. A to nemluvíme o problému druhém, kterým jsou dodatkové tabulky.

Ty lze najít u celé řady dopravních značek a mají jednoduchý úkol. Často upravují platnost dané značky. Ta díky tabulce nemusí platit vždy a pro každého, ale jenom za určitých okolností. A to je problém, o kterém mnohdy ani netušíme.

Problém dodatkových tabulek

Dodatkové tabulky sami o sobě nejsou až tak nic špatného a mnohdy mohou řidičům říci, že značka v danou chvíli, nebo pro ně neplatí. Takto by to mělo být v ideálním případě. S dodatkovými tabulkami je ale velký problém. Jsou malé a písmo je na nich ještě menší. Pokud bychom ji měli přečíst, tak v mnoha případech musíme zastavit téměř těsně u ní. A to je v běžném provozu nereálné.

Vlivem toho řidič sice dodatkovou tabulku pod dopravní značkou zaregistruje, ale už si není tolik jistý jejím sdělením. To mnohdy není jednoduché a má několik řádků, které mají platnost značky přesně a jasně definovat. To by přišlo vhod, pokud bychom toto sdělení dostali vědět jinak, než na tabulce. Při běžné jízdě často nemáme šanci identifikovat vše, co nám chce tabulka říci.

Nevědomky jezdíme špatně

Když dodatkovou tabulku nezvládneme během jízdy přečíst, často se zařídíme podle toho, co nám ukazuje dopravní značka. V obavách z pokut ji respektujeme, i když to může vést k situaci, kdy jedeme nevědomky špatně. Příkladem mohou být třeba pruhy vyhrazené pro MHD, které však platí pouze v určitých časech – které definuje tabulka. Stejně tak může jít o různé omezení rychlosti, které obvykle platí přes den, a neplatí v noci. Přesné časy jsou následně opět na tabulce.

Mohlo by vás zajímat:  Neobvyklý drag race mezi hybridním BYDem a benzínovými konkurenty

Výhoda pro místní

Existence dodatkových tabulek, které nejsou až tak dobře přešít, se mohou stát výhodou pro místní. Zatímco člověk jedoucí daným úsekem poprvé nemusí vždy identifikovat danou úpravu, místní ji obvykle již zná. A tak ví, že v určitých časech může bez problémů jezdit vyšší rychlostí, nebo používat vyhrazené pruhy.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora