Domácí nabíjení elektromobilů je rychlá cesta k požáru. Na vině překvapivě není auto

Plugged Charger Into Electric Car Charge Station

Nabít si elektromobil doma je nejenom pohodlné, ale je to také levné. Díky výhodným tarifům lze následně s průměrným elektromobilem jezdit i v nákladech několika desítek haléřů na kilometr. Komu postačí dojezd a má finance na nákup takového auta, obvykle chybu neudělá. Tedy pokud nakonec jeho auto a dům neshoří.

Nemalé riziko požáru

Spolu s tím, jak se elektromobily rozšiřují, se objevují další a další zprávy o tom, že se mohou elektrická auta při nabíjení vznítit. Obvykle je však na vině nějaká chyba, která problém způsobí. Někdy za to může samotné auto, jindy zase jeho majitel. Tento druhý problém se týká právě domácího nabíjení, kde je riziko požáru o poznání vyšší.

Mohlo by vás zajímat:  Rady odborníků ohledně správného postupu při prodeji auta málokdo dodržuje

Ne všechny metody jsou správné

Nejlepší je doma nabíjet pomocí takzvaného wallboxu. Zařízení, které jednak hlídá samotný výkon nabíjení a také se stará o bezpečnost celého procesu. Kdo ale wallbox nemá, musí se spolehnout na klasickou zásuvku. Dnes už není problém pořídit přímo s vozem kabel, jehož jeden konec zapojíte do zásuvky a druhý do vozu. Auto se začne nabíjet, i když značně pomalu, a u některých se ani během noci nezvládne dobít do plna. To je ale věc, kterou teď řešit nechceme.

Mohlo by vás zajímat:  Tahle auta jsou pro běžné Čechy naprosto nepoužitelná. Nikdy nedokážou naplno využít jejich potenciálu
Zdroj obrázku: Freepik

Kde je zásuvka?

Ne každý počítal s tím, že bude mít elektrické auto. A tak nemusí mít v garáži zásuvku – nebo ji nemusí mít v adekvátním dosahu. Kabel k autu tak svou délkou nemusí dostačovat a začíná se hledat alternativní řešení. V tu chvíli se bere do rukou klasický prodlužovací kabel. Dobrý pomocník na cokoliv, jen ne nabíjení elektroauta. Nekvalitní, obyčejná, běžně dostupná prodlužka totiž nemusí být na takovou zátěž, jakou je nabíjení elektromobilu, stavěna.

Několik hodin bývá extrémně zatížena, což nemusí vydržet. V tu chvíli může zapříčinit požár, který zachvátí auto i samotný dům. Toto riziko si bohužel řada lidí neuvědomuje, přitom existuje. Jak se o tom přesvědčit? Použijte obyčejnou prodlužovačku, využijte ji k nabíjení a za několik desítek minut si na ni sáhněte – bude extrémně horká. Tento fakt každého rychle přesvědčí o tom, že nezvolil dobře.

Zdroj: https://blog.evbox.com/how-to-charge-ev-safely
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora