Dopravní značky, které jsou dobře známé, ale řidiči je nerespektují

Mnoho řidičů nerespektuje dopravní značení. Ne proto, že by ho neznali, ale proto, že záměrně porušují předpisy. A možná mezi ty řidiče patříte také. Zmapovali jsme ty značky, které jsou velmi dobře známé, ale většina  řidičů na ně doslova kašle. O jaké se jedná?

Stůj, dej přednost v jízdě

Stačí se někde na chvíli zastavit u křižovatky s touto značkou a pozorovat, co se zde děje. Většina řidičů skutečně zpomalí, ale těch, kteří opravdu zastaví a potom své vozidlo znovu rozjedou, je minimum. Každý sice ví, že na „stopce“ je třeba opravdu zastavit, ale většina jedná tak, jako by dojela na křižovatku, kde se nachází jenom klasická značka Dej přednost v jízdě.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vyhrazený jízdní pruh

Najdeme ho ve větších městech a má sloužit nejenom složkám IZS, ale také vozům MHD, stejně jako vozidlům taxi a někde se dokonce zavádí i to, že pruhy budou sloužit motorkářům a elektromobilům. Někde to však vypadá, že slouží i běžným vozidlům. Než aby se řidiči mačkali v kolonách, tak přejedou do vyhrazeného pruhu a pokračují v něm. I když vědí, že je to špatně.

Zákaz stání

Velmi známá značka, která sice dovoluje zastavit na určeném místě, ale jenom po dobu nezbytně nutnou. A to k naložení nebo vyložení nákladu, či nastoupení nebo vystoupení osob. Řada automobilistů si však danou značku vykládá po svém a doufají, že jim nikdo nedokáže, jak dlouho zde stojí. A tak jsou schopni v daném úseku i parkovat.

Zákaz zastavení

O něco přísnější značka, která už zakazuje i samotné zastavení v konkrétním úseku. Ani s ní si řada řidičů hlavu neláme. Běžnou praxí je zastavit v daném úseku a zapnout takzvané varováky. Jako by řidič chtěl naznačit, že o svém nezákonném počínání ví, ale v danou chvíli to nejde jinak a musí zde zastavit.

Mohlo by vás zajímat:  Chyby při zipování: Řadíme se brzy a záměrně blokujeme ostatní

Střídavé řazení

Měla by to být samozřejmost, ale není. Na řadě opravovaných úseků, kde se dva pruhy sjíždějí do jednoho, najdeme značku, která má upozornit řidiče na nutnost takzvaného zipování. Bohužel realita je taková, že k němu v praxi nedochází. Hlavně kvůli těm řidičům, kteří si myslí, že řazení-se několik stovek metrů před překážkou je správné a blokováním těch, kteří dojedou až k ní, dělají správnou věc.

Zdroj: Autorský text

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora