Dostal pokutu za světla. Po dobu jízdy svítil, ale těmi špatnými

Že je třeba jezdit se zapnutými světly, to ví snad každý řidič. Jde o jednu ze základních věcí, které se žáci učí v autoškole. Moderní vozy už jsou vybaveny denním svícením, které v kombinaci s automatickým režimem zajistí, že se za volantem nemusíme o nic starat. Vůz během dne svítí jak má a při zhoršené viditelnosti dojde k automatickému přepnutí. A v některých vozech je dokonce i funkce automatického přepínání dálkových světel, kdy se při řízení skutečně není třeba starat o nic, co se světly souvisí.

Svícení jako důvod k pokutě

Většinou se můžeme setkat se situacemi, kdy řidič dostane pokutu za to, že nesvítí. Jednoduše je to proto, že svá světla zapnout zapomene a vyrazí do silničního provozu. Pokud ho na jeho prohřešek nikdo bliknutím neupozorní a on narazí na aktivní hlídku, může být pokutován. To je celkem běžná situace. Ale to, že by někdo dostal pokutu za to, že naopak svítí, to už tak běžnou věcí přece jenom není. Ale může se to stát, a to klidně i vám. Stačí nepozornost, nebo neznalost.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pokutu za svícení lze dostat hned dvakrát

Jsou dokonce dva případy, kdy můžete dostat pokutu za to, že ve svém voze svítíte. První situace nastává ve chvíli, kdy máte zapnuta dálková světla. Ta by měla sloužit k lepšímu osvětlení prázdné vozovky. Kdykoliv je ale auto před vámi nebo proti vám, je nutné je vypnout. Pokud to neuděláte, ostatní řidiče oslňujete, což může vést až k nehodě. A pokud narazíte na hlídku, dostanete za svá rozsvícená dálková světla pokutu.

Druhou situací, kdy můžete dostat pokutu za to, že svítíte, je použití mlhovek. I tady zákon jasně říká, kdy se tento druh světel má použít a kdy je naopak nutné mít je vypnuté. Pokud k tomu nenastaly podmínky, a vy máte mlhová světla stále zapnutá, je to také důvod vás ze strany hlídky pokutovat. A je jedno, zda se jedná o přední, nebo zadní mlhovky. Oslňují oba druhy.

Zdroj: Autorský text
Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora