Dotace pro elektromobily se blíží. Pouze pro nejrychlejší podnikatele a na nákup obyčejných aut

Ceny elektromobilů jsou jedním z důvodů, proč nejdou na odbyt. A tak se vláda rozhodla podpořit jejich prodej dotacemi. Ty by měly zajistit, že se v České republice zvýší počet lidí, kteří budou jezdit výhradně na elektřinu. To by mělo pomoci hlavně životnímu prostředí. Jak může konkrétní dotace vypadat a s čím je třeba počítat, pokud nad ní uvažujete?

Pouze 50 milionů korun

K dispozici bude částka ve výši pouze 50 milionů korun. Jedná se o sumu, která je zhruba čtvrtinou té, která byla vypsána v předchozí výzvě. Vzhledem k předpokládanému zájmu je jasné, že se tento finanční objem může vyčerpat velmi brzy. Pokud by se průměrná výše dotace pohybovala kolem 200 000 Kč, může si zvýhodněný elektromobil pořídit kolem 200 zájemců. A to k lepšímu ovzduší skutečně nepřispěje.

Od 2. prosince

Konkrétní podmínky dotační podpory zatím nejsou známy. Je třeba počkat na oficiálně zveřejněnou výzvu. K tomu by mělo dojít v pondělí 2. prosince. V tento den patrně nastane mela, jelikož kdo bude chtít dotace na elektromobily využít, bude si muset vzhledem k omezenosti celkové sumy pospíšit.

Mohlo by vás zajímat:  Jaká je nová Škoda Octavia liftback v benzinové a naftové verzi

Jenom pro podnikatele

Říkáte si, že uděláte něco pro přírodu a koupíte si elektromobil? Pokud nejste podnikatelé, máte smůlu. Tato dotace bude určená jenom osobám podnikajícím. Soukromé osoby mají smůlu. Máte tedy zhruba tři týdny na to, abyste urychleně založili firmu, jinak podle podmínek nemáte šanci na dotaci dosáhnout.

Maximální cena vozu 1,2 milionu

Dotace na elektromobily nebude určená na všechna auta. Limitem bude částka 1,2 milionu korun bez DPH. Tím chce stát dát jasně najevo, že nechce dotovat koupě luxusnějších elektromobilů. Takto nastavená částka je vzhledem k současnému pozitivnímu vývoji cen v oblasti elektromobility poměrně slušná a bude možné za ni pořídit opravdu zajímavé kousky. Otázkou zůstává, zda bude limit 1,2 milionu striktně daný, nebo bude možné jako doposud koupit i dražší vůz, ale dotaci využít pouze na sumu ve výši maximálně milion korun.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora