Duchapřítomnost řidiče kamionu zabránila neštěstí. Kolos strhl na jediné přijatelné místo

V České republice nejsme na tento typ bezpečnostních prvků dálnic a komunikací první třídy příliš zvyklí, v jiných, zejména hornatých zemích, jsou únikové rampy časté, a také velmi důležité. Obvykle se nachází na konci prudkého klesání, kde mají zachránit řidiče, kterým ve sjezdu selžou brzdy. Nejčastěji je využívají plně naložené kamiony, které není snadné ubrzdit motorem. Únikové rampy mají většinou povrch ze sypkého materiálu, ve kterém auto zapadne. Například:

  • písku
  • štěrku
  • oblázků
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Úniková rampa v akci

Amerického řidiče kamionu potkal defekt brzd ve sjezdu u kalifornského městečka Grapevine. Incident se náhodou podařilo zachytit jinému řidiči. Na videu je vidět, jak rozjetý kamion se zapnutými výstražnými světly doslova prosviští kolem ostatních aut a najede na únikovou rampu, kde úspěšně uvízne přesně tím způsobem, na který je rampa koncipována. Vyprostit takový kamion není nic jednoduchého. Ale vzhledem k tomu, že má pravděpodobně závažný defekt brzd, tak jako tak nebude moci pokračovat v cestě.

Štěstí v neštěstí

Událost se odehrála kolem poledne místního času, a to je velké štěstí. Během ranní či dopolední špičky trpí tento úsek mezistátní dálnice Interstate 5, která je se svými více něž dvěma tisíci kilometry důležitou dopravní tepnou západního pobřeží Spojených států, hustým provozem. Leží totiž na půl cesty mezi Bakersfieldem a Los Angeles. Kdyby se tudy řídil neovladatelný kamion o několik hodin dříve nebo později, incident by měl mnohem tragičtější dohru.

Mohlo by vás zajímat:  Zima přináší nezkušeným řidičům dávku nových problémů. Týkají se brzd a ne každý zná řešení

 

O pořádné porci štěstí však může hovořit i autor záznamu. Kamion prosvištěl jen kousek před ním, a jen zlomek vteřiny dělil obě auta od kolize, která by vzhledem k rychlostem obou vozů mohla mít i fatální následky. Souhrou šťastných okolností se však v tomto případě nikomu nic nestalo a úniková rampa splnila svůj účel.