Ekologická auta nejsou vždy výhodou. Na řadu míst mají zákaz vjezdu, ovšem z pochopitelných důvodů

Poslední roky je důraz na ekologický provoz jasně patrný. Směr, který se protlačuje nejvíce, souvisí s použitím elektřiny. Tlak EU na snižování emisí nutí automobilky dávat sbohem spalovacím motorům a nahrazovat je elektromotory. To ale není jediná možnost ekologické jízdy. V úvahu přichází například také vozy na plyn. A i když se mluví jenom o výhodách, jsou tu také s běžným provozem spojená negativa.

Častá omezení vjezdu

V souvislosti s ekologickými auty se mluví hlavně o tom, že elektromobily mohou tam, kam vozy se spalovacími motory nikoliv. Jedná se především o různá centra velkých měst, kde vznikly takzvané nízkoemisní zóny. Kdo nesplňuje stanovený limit, ten má smůlu. Málokdo si ale uvědomuje, že v některých lokalitách je to přesně naopak. Kdo má ekologické auto, má zákaz vjezdu.

Zdroj obrázku: Freepik

Parkovací domy, garáže a jiné budovy

Ne vždy se ale jezdí jenom na otevřené ulici. Čas od času je třeba zajet do budov. Třeba do parkovacích domů, do nákupních center, ale také do podzemních či nadzemních garáží. A všude tam mohou mít majitelé ekologických aut problémy. Dnes je často k vidění značka, která zakazuje vjezd těm vozidlům, kteří mají alternativní pohon. A to palivo LPG nebo CNG. Jejich majitelé jsou odkázáni na to, aby své vozy parkovali venku. A to nemusí být vždy jednoduché.

Zákaz elektromobilů?

Aktivně se hovoří také o tom, zda není namístě zakázat vjezd i elektromobilům, případně i plug-in hybridům. Důvodem jsou komplikace při hašení, které se uvnitř uzavřeného prostoru ještě násobí. Zatímco běžné auto se spalovacím motorem je uhašeno celkem rychle, to elektrické je mnohdy nutné umístit do speciálního kontejneru s vodou. Zásah uvnitř garáží tak může být značně komplikovaný, nehledě na riziko vyšších škod, které hořící elektromobil způsobí oproti vozu s konvenčním palivem. Tedy oproti vozu s motorem na benzín nebo naftu.

Zdroj: https://www.motorbiscuit.com/fire-danger-underground-parking-lot-bans-electric-vehicles/