Elektrické pick-upy jako budoucnost v USA? Atlis XT budí pozornost

USA vždy byly jakýsi rájem pick-upů. Není tedy překvapením, že zde v současnosti dochází k velkému boomu pick-upů elektrických. Horkou novinkou je model automobilky Atlis, který má elektromotor v každém kole a akumulátory, s nimiž lze na jedno dobití ujet téměř tolik kilometrů jako s klasickým spalovacím motorem.

USA – země pick-upům zaslíbená

Oblíbenost pick-upů je v Americe opravdu nepředstavitelná. Důkazem je i skutečnost, že první tři místa na žebříčku nejprodávanějších aut zde patří právě obřím pick-upům. Jejich elektrifikace tak byla již nějaký čas nasnadě. Právě vzhledem k masové oblíbenosti těchto vozů mnohé dlouhodobě překvapuje, proč specialista na výroku elektromobilů – americká firma Tesla – nabízí především klasické osobní vozy, a ne právě pick-upy.

Na co se můžeme těšit

Model Atlis XT je na první pohled tradičním pick-upem – vpředu s ložným prostorem a s přístrojovkou s ohromnými displeji. Délka korby se bude pohybovat mezi 198 a 243 cm, automobil utáhne přívěs o hmotnosti 16 tun a v nabídce budou tři různé kapacity akumulátorů s dojezdem 480, 640 a 800 km.

Mohlo by vás zajímat:  Nový Range Rover Evoque Autobiography dorazí do Ženevy

V každém kole nového Atlis bude umístěn jeden elektromotor. Tyto elektromotory ale nemusí pracovat všechny najednou. Počítač automobilu bude naprogramovaný tak, aby pomalu přesouval energii mezi pohonem jen zadní nápravy a všech kol podle potřeby, naložení či jízdních podmínek.

Výkon motoru zatím není znám. Co ale známé je, je zrychlení – nenaložený Atlis zvládne zrychlit z nuly na stovku za 5 sekund, při plném zatížení vozu se tento čas prodlouží na 18 sekund.

Automobilka uvedla, že zájemci o nový model si budou moci vybrat hned z několika verzí Atlis XT. Mezi mini by se měla objevit i verze off-road, která bude disponovat změněným pružením a světlou výškou 38 cm.

Kdy?

Ty, kteří se již nového pick-upu nemohou dočkat, možná příliš nepotěší informace, že první vozy by měly být k dispozici až v průběhu roku 2020 a že cena tohoto elektrického vozu zůstane pravděpodobně ještě nějakou dobu neznámá.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora