Elektrický pohon u armádních speciálů? Realita

Elektrický pohon už zavádí každá významná automobilka. Nejinak je tomu u značky Otokar, která zavádí elektrický pohon u armádních speciálů. Pro základní vývoj poslouží moderní taktické vozidlo s označením Akrep II. Elektrický pohon u armádních speciálů je náročným úkolem, a tak se spojily dvě značky – Otokar a AxleTech.

Značka Otokar

Pokud o této značce slyšíte poprvé, musíme vám ji trochu představit. Jedná se o soukromou společnost, která pochází z Turecka. Jejím základním zaměřením je výroba obrnění kolových i pásových vozidel. Mimo to se ale zabývá také vývojem minibusů, autobusů, návěsů a nákladních vozidel také pro civilní účely. V nabídce armádních speciálů má Otokar tyto:

  • tři druhy pásových vozidel (včetně víceúčelového transportéru a bojového tanku),
  • deset modelů kolových vozidel (mezi nimi právě Akrep II, který je současně nejnovějším vozem).

Značka AxleTech

Společnost AxleTech sídly v severní Americe ve městě Troy. Jedná se o výrobce komponentů na podvozky speciální a těžkých vozidel. Tato vozidla se pohybují většinou mimo zpevněnou vozovku. Dále pak se tato firma věnuje vývoji a výrobě elektrických pohonných systémů pro taková auta.

Spojení značek

A právě spojením výše zmíněných značek vzniká elektrické provedení modelu Akrep. Označení tohoto vozu je Akrep IIe. V současné době se jedná o čistý elektrický vůz. Dojezd vozu se velice liší v závislosti na jízdních podmínka, obecně by ale měl urazit kolem 250 km. Maximální rychlost tohoto vozu je 110 km/h.

 

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora