Elektromobily už se pomalu, ale jistě stávají běžnou součástí tuzemských silnic. Je jich oproti jiným zemím sice stále celkem málo, ale své příznivce si najdou. Ne každý, kdo má elektrické auto, s ním ale umí správně zacházet. Časté jsou především chyby při nabíjení. Jak to dělat správně?
Pomalu, ale jistě
Zvolit při nabíjení tu nejvyšší možnou rychlost, nebo naopak nabíjet pomalu? To záleží, kde jste a kam jedete. Pokud potřebujete na delší trase rychle dodat šťávu, je vhodné využít nejrychlejší, tedy nejvýkonnější nabíječky. Díky tomu bude vaše zdržení minimální. Jinak je lepší nabíjet pomaleji. Jak kvůli ochraně akumulátoru, tak pro nízkou cenu na veřejných nabíječkách.
Teplota rozhoduje
Když máte v plánu dobíjet na konkrétní nabíječce, přizpůsobte tomu jízdu. V chladnějších dnech je lepší, když akumulátor zahřejete. Jak? Trochu dravější jízdou. Několik kilometrů před nabíječkou se nebojte pořádně sešlápnout plyn. Sice si auto vezme více energie, ale vy zahřejete baterii a dosáhnete tak na vyšší výkony nabíjení. Tedy, váš vůz se díky tomu nabije za kratší dobu.

Plánujte nabíjení
Je možné, že máte doma různá tarifní pásma. Tedy, že v určité hodiny máte elektřinu levnější, v jiný čas zase dražší. Dříve se tato možnost označovala jako noční proud. Dnes se mluví o vysokém a nízkém tarifu. V takovém případě si naplánujte dobíjení auta tak, aby se nabíjelo jenom v tom levnějším tarifu. Můžete na provozu velmi zajímavě ušetřit.
Ne do plna
Když se chystáte na delší cestu, možná budete chtít baterii nabít na 100 %. Jestliže ale větší cestování neplánujete, nabíjejte jenom do cca 80 procent. Opět tím prospějete akumulátoru. Na rychlonabíječkách to má potom i časový význam. Od 80 % je dobíjení pomalejší a zbytečně byste ztráceli drahocenný čas. Z hlediska úspory je lepší stavit se u další nabíječky cestou.
Zdroj: https://energysavingtrust.org.uk/advice/charging-electric-vehicles/