Rodina se třemi a více dětmi v Praze dnes často auto mít nemusí. I když děti chodí do různých škol a mají zcela rozdílné kroužky a zájmy, hravě se na ně dopraví samy hromadnou dopravou. A také rodiče si mohou dojíždění autem do práce či za koníčky odpustit. Ale většina velkých rodin bydlí mimo naše hlavní město, a tak je pro ně auto nezbytností. Často hned dvě, protože zvládnout logistiku rozvozu čtyř dětí do škol a jejich následného vyzvedávání není nic jednoduchého. Jsou tedy současné elektromobily pro takové rodiny vhodné?
Vysoká investice, vysoká úspora
V prvé řadě je třeba si přiznat, že elektromobil pro sedm či více pasažéru se cenově pohybuje na pro většinu českých rodin nedosažitelné úrovni. Pravda, nové elektromobily se sice prodávají už zhruba za milion korun, jde ale o malá městská vozítka, jako je třeba Volkswagen e-Golf, které by takové rodině mohly sloužit nanejvýš jako druhé auto. Potenciální úspora na pohonných hmotách by sice stála za to, ale pro většinu rodin budou pořizovací náklady nepřekonatelná bariéra.

Jinak samé výhody
Což je opravdu škoda, právě na běžné dojíždění se totiž elektromobily hodí nejvíce. Kromě úsporného provozu je jejich benefitem také tichý chod a skutečnost, že nevypouštějí žádné emise. Jejich majitelé díky tomu mají řadu výhod, třeba bezplatné parkování v centrech měst nebo výjimku z placení dálničních poplatků, což v našich podmínkách znamená, že si nemusejí kupovat dálniční známku. A majitelé elektromobilů se ani nemusejí bát, že místní samosprávy zakážou nebo zpoplatní jejich vjezd do měst a obcí.
Budou pro rodiny dotace?
Právě pro rodiny s více dětmi však mohou vzniknout dotační programy, které jim budou pomáhat s financováním ekologického auta. Hlasy, že by takové subvence měly vzniknout, se už ozývají třeba z Dánska nebo ze Skandinávie, kde se ekologii tradičně přikládá velký význam. Zda takové programy vzniknou i v České republice, je zatím ve hvězdách.
Zdroj: https://www.nytimes.com/2022/08/08/business/energy-environment/electric-vehicles-climate-bill.html