Elektromobilita se stále vyvíjí, přináší ale také řadu negativ, která nepotěší hlavně nové majitele

Smiling Man Unplugging Charger From Car

Před pár lety byla elektromobilita ještě v plenkách. Vozy výhradně na elektrický pohon byly enormně drahé a jejich dojezd nebyl bůhvíjaký. A ani nabíjení neoplývalo nijak závratnou rychlostí. A to nezmiňujeme nedostatečnou infrastrukturu. Nyní je ale všechno jinak. Vývoj jde rychle kupředu a zdá se, že je ideální doba pro koupi elektrického vozu. Rychlost technologického postupu má ale i svá negativa. Na ta doplatí především ti, kteří si elektromobil koupí.

Cena vozu

Statistika a současná nabídka jasně ukazují, že ceny elektromobilů klesají. Zdá se to jako dobrá zpráva, ale opak je pravdou. Své o tom mohou říct ti, kteří už elektrické auto mají. Šance na jeho prodej za slušnou cenu je skoro nulová, když za podobné peníze už se dá koupit zánovní vůz. A podobný vývoj se očekává i v budoucnu. Z nynějších elektromobilů se stanou bazarové ležáky, pokud majitel nebude chtít jít výrazně pod cenu.

Mohlo by vás zajímat:  Budou zbytečné výjezdy k dopravním nehodám zpoplatněny?
Zdroj obrázku: Freepik

Rychlost nabíjení

Automobilky se chlubí, za jak rychle jdou jejich auta nabít. Z hodin se tak stávají i desítky minut. Doplnit šťávu elektrického vozu tak lze klidně i během pauzy na kávu. Zdá se to jako skvělá informace, ale i tady je třeba zohlednit druhý pohled. Tím je dostupnost nabíjecích stanic. Za uváděnou ideální rychlost lze auto dobít výhradně jen na stanicích, které potřebným výkonem disponují. Jinak je třeba čekat podstatně delší dobu. Na delších cestách tak hrozí, že vzhledem k jejich množství bude nutné buď čekat, nebo nabíjet pomaleji.

Mohlo by vás zajímat:  Bezemisní provoz se časem bude týkat také hromadné dopravy

Infrastruktura

I u nás už je infrastruktura pro nabíjení elektromobilů víceméně dostatečná. Nabíječek je především u hlavních tahů celkem dost a pozadu nejsou ani velká města. A postupně se nabíječky budují i v dalších lokalitách. I když to zní pozitivně, je třeba podívat se na jejich výkon. To, co před pár lety bohatě stačilo, je nyní zcela nedostatečné. Současné vozy se zvládnou nabít podstatně vyššími proudy, ale ty nabíjecí stanice nenabídne. Nové auto tak sice něco papírově umožní, ale zastaralá infrastruktura nabíjecích stanic bohužel ne.

Zdroj: https://www.conserve-energy-future.com/advantages-and-disadvantages-of-electric-cars.php
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora